zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ambrozek to přehnal, říká šéf lidovců

05.11.2004
Obecné
Ambrozek to přehnal, říká šéf lidovců
Lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek si sice od svých stranických kolegů kvůli vulgární textové zprávě vyslechl své, ale podporu své mateřské strany neztratil. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek dnes řekl, že Ambrozek podle něj sice v soukromé "esemesce" použil nevhodné výrazy, ale z případu nehodlá dělat aféru.


Ambrozek se chystá omluvit členům sněmovního hospodářského výrazu, které v SMS zprávě označil velmi nevybíravým výrazem. "Až bude příležitost, zajdu na hospodářský výbor," řekl ministr. Věří, že se vyostřená situace zklidní.
Ambrozkovu korespondenci se šéfy velkých českých podniků, které ministr žádal o podporu zákona o obchodování s emisními povolenkami, v úterý zveřejnil předseda hospodářského výboru Josef Hojdar z ČSSD. Vládní poslanec při jednání sněmovny označil Ambrozka za "dobytka a škůdce státu" a vyzval premiéra Stanislava Grosse (ČSSD), aby lidoveckého ministra odvolal. Předseda vlády sice podle svých slov Hojdarovo rozčilení chápe, chce ale věc zklidnit. Čeká, že Ambrozek se zachová "jako chlap". Je možné, že si celou věc vyříkají na večerním jednání vlády.


Kalousek míní, že Ambrozek bojoval za správnou věc, byť při získávání podpory pro zákon použil nepublikovatelné a nevhodné výrazy. "Nepochválili jsme ho, ale podporu naší strany má," uvedl Kalousek. Z koaliční smlouvy mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU vyplývá, že premiér nemůže odvolat ministra, který ve vládě hájí zájmy lidovců nebo unionistů, bez souhlasu předsedy menší vládní strany. Kalousek dodal, že z vlastních zkušeností z hospodářského výboru ví, že na jeho zasedání sem tam padnou ostřejší výrazy. "Členové hospodářského výboru nejsou žádné klášterní schovanky," poznamenal Kalousek.


Ambrozek se hájil tím, že expresivní výrazy použil v soukromé korespondenci. "Člověk se někdy unáhlí, já jsem prudká povaha. Samozřejmě nahlas taková slova nepoužívám," řekl v úterý novinářům. Slíbil, že se omluví, odstoupit kvůli tomu ale nehodlá. "Jedno ne úplně slušné slovo není důvodem k odstoupení z funkce," soudí křesťansko-demokratický politik.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí