zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dálnici brzdila černá skládka

08.11.2004
Odpady
Dálnici brzdila černá skládka
V chráněné lokalitě Libický luh žili údajně vzácní živočichové ve společnosti torz počítačů a jiného velmi nebezpečného materiálu.

Východní Čechy - Obávaný Libický luh byl několik let jablkem sváru mezi zastánci urychlení výstavby dálnice D11 od Poděbrad do Hradce Králové a ekologickými aktivisty. Ti lokalitu dlouhou jen 250 metrů bránili neustálými připomínkami a námitkami. Podle nich se zde v bažinách usídlil vzácný listonoh jarní.

Úmysl nebo nevědomost?
Šok zažil minulou neděli Miloslav Matějka z Hradce Králové, který pořizuje fotodokumentaci stavby dálnice. Vydal se do lokality Libického luhu, kde již začala stavba budoucí dálnice. Chtěl se podívat na zdější chráněné živočichy.
"Pár metrů od stavby jsem v hustém porostu došel k drátěnému plotu. Za ním v bažině velké zhruba dvacet na dvacet metrů jsem uviděl hromadu asi padesáti počítačů, většinou ještě v krabicích, a řadu monitorů. Ve středu ráno jsem se tam znovu vydal s chlumeckým starostou. Počítače zmizely, avšak kousek dál jsme objevili další místo, kde se povalovalo jiných asi deset torz počítačů, monitorů a dalšího materiálu, který ohrožuje životní prostředí. Udělal jsem několik fotografií," řekl nám včera.
Rychlý úklid první skládky si Matějka vysvětluje tím, že ho zřejmě při nedělní návštěvě lokality někdo sledoval a chtěl "zahladit" stopy.
"Ekologickým aktivistům vadila dálnice, ale černá skládka nebezpečného odpadu nikoliv," dodal.

Zpoždění stavbu prodražilo
Rozčarování neskrývá ani chlumecký starosta Miroslav Uchytil.
"Kvůli oddalování stavby bude dálnice stát 12,5 miliardy korun, mohla ale být za polovic. Jsem šokován, že ekologičtí aktivisté nechránili vzácné živočichy, ale černou skládku velmi nebezpečného odpadu," poznamenal.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí