zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelení prosazují místní i krajská referenda

08.11.2004
Obecné
Zelení prosazují místní i krajská referenda

Občané Temelína se podle Krajského soudu v Českých Budějovicích nebudou moci v referendu vyjádřit k výstavbě skladu vyhořelého paliva v areálu tamější jaderné elektrárny. Podle soudu zřízení skladu vyhořelého jaderného paliva nenáleží do působnosti obce a proto o něm nelze rozhodovat v místním referendu.
Občané Temelína, kteří si přáli referendum, se tak dostali do paradoxní situace: nasbírali dostatečný počet podpisů pod petici za vyhlášení referenda, ale obecní úřad je odmítl vyhlásit. Krajský soud pak de facto rozhodnutí obecního úřadu potvrdil a otázku referenda smetl ze stolu.

„Zastupitelé a poté i soud odmítli nechat hlasovat občany o výstavbě meziskladu na katastru obce jen na základě formálního výkladu zákona,“ řekl k tomu předseda Zelených Jan Beránek a  dodal: „O umístění a výstavbě meziskladu samozřejmě nerozhoduje obec, ale příslušný stavební úřad. Obec je však účastníkem řízení a může se v jeho průběhu k plánu vyjadřovat. Občané chtěli v referendu své zastupitele zavázat, aby ve vedení obce podnikli všechny kroky k tomu, aby se výstavbě meziskladu zabránilo.“

Zelení prosazují, aby se v referendech mohli občané vyjadřovat i k takovým otázkám jako je výstavba meziskladu vyhořelého jaderného paliva, stejně jako to, aby mohla probíhat i referenda na úrovni kraje. Strana zelených proto podpoří snahu  přípravného výboru na vyhlášení místního referenda v Temelíně obrátit se stížností k Ústavnímu  soud a ombudsmana České republiky.

Kontakt:
Jana Ulbrychová, místopředsedkyně Strany zelených, tel.: 724 321 845
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí