zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé ve vesnici nechtějí větší skládku!

10.11.2004
Odpady
EIA
Lidé ve vesnici nechtějí větší skládku!
Kubíkovy Duby - Lidé nechtějí, aby došlo k rozšíření skládkovací plochy v areálu zdejší skládky tuhého domovního odpadu. Občané se proti tomuto záměru bouří a protestují.
Včera si přijel na Chrudimsko vyslechnout všechny zúčastněné strany i předseda Senátu Petr Pithart. O tom, jak situace vypadá, se přesvědčil přímo na místě. Investorem případného rozšíření skládky má být město Třemošnice. Kapacita dvou třetin skládky tak, jak byla schválena v roce 1992, bude vyčerpána do tří let. Do té doby musí být jasno, zda k rozšíření dojde.
"Postupujeme podle zákona, nepodnikají se žádné protizákonné kroky," podotýká k závěrům včerejšího jednání starosta města František Novotný. Podle jeho slov teď bude záležet na odborném posouzení celé problematiky. Otázka dopadu na životní prostředí má být rozhodující pro pokračování příprav rozšíření skládky. Řízení prý ale může trvat i půl roku.
"Poté bude následovat veřejné projednání, při kterém se bude moci k záměru každý vyjádřit," doplňuje Novotný.
Skládka leží na okraji Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Proto se jednání včera zúčastnili i zástupci Správy CHKO.
"Je pravda, že jsme skládku v roce 1992 povolili. Musí být ale provozována tak, aby co nejméně zatěžovala životní prostředí. Tedy odpad je nutné třídit a na skládku ukládat jen jeho minimální množství. Je třeba také, aby nedocházelo například k zahoření na tělese skládky, únikům pachů a podobně," vysvětluje stanovisko vedoucí Správy CHKO Železné hory František Bárta. Jak dodává, zúčastněné strany se dohodly, že budou i nadále v kontaktu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí