zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jeskyně si od oprav slibují zájem turistů

12.11.2004
Geologie
Jeskyně si od oprav slibují zájem turistů
Hana Hulíková Magda Vránová
Olomoucký kraj Stejný nebo jen o málo nižší zájem návštěvníků jako vloni zaznamenaly v právě ukončené hlavní sezoně jeskyně v Olomouckém kraji. Příčiny stagnace návštěvnosti spatřují vedoucí v úbytku dětí. Za krásami podzemí tak míří méně školních výletníků. V některých jeskyních zase návštěvnost významně ovlivnily opravy a rekonstrukce, jejichž záměrem je prohlídkové trasy zmodernizovat.
O tři tisícovky méně návštěvníků než vloni zaznamenaly Javoříčské jeskyně na Olomoucku. " Zavítalo k nám 46 tisíc lidí. Už ale nejezdí tolik školních výletů. Vstupné jsme přitom několik let neměnili," uvedla tamní hospodářka Eva Sedláková. V nedalekých Mladečských jeskyních si na úbytek turistů nestěžují. " Přišlo kolem dvaceti tisíc lidí," prozradila pracovnice Drahomíra Coufalová. Připomněla, že před zahájením sezony v Mladči otevřeli upravenou trasu, z níž odstranili zchátralé betonové plochy.
Rekonstrukce si vyžádala 1,25 milionu korun z prostředků ministerstva životního prostředí. Jeskyně Na Pomezí na Jesenicku zase letos kvůli plánovaným úpravám ukončila sezonu o dva měsíce dříve. " Od září opravujeme elektroinstalaci, vyměňujeme nasvětlovací techniku a upravujeme návštěvní trasy," sdělil vedoucí správy jeskyně Petr Kubalák. Na modernizaci vydá ministerstvo životního prostředí několik milionů korun. Předčasné ukončení sezony se projevilo poklesem návštěvnosti. " Vloni k nám zavítalo téměř 62 tisíc lidí, letos o deset tisíc méně," upřesnil Kubalák. Zájemci o uzavřenou jeskyni Na Pomezí se zřejmě stěhovali do jeskyně Na Špičáku ve stejném regionu. " Turistů přibylo v posledních dvou měsících. Vloni jich celkem přišlo okolo 15 tisíc, letos o dvě tisícovky více," uvedla vedoucí tamní správy Evelyna Vozábalová. Podle ní letos přibylo také tělesně postižených návštěvníků.
" Jsme totiž jediná kompletně zpřístupněná bezbariérová jeskyně v republice. Často k nám kvůli tomu míří celé zájezdy vozíčkářů," podotkla Vozábalová. Už dva roky jsou mimo provoz unikátní Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou. Probíhá v nich celková rekonstrukce, a pokud se vše podaří stihnout v termínu, otevřeny by měly být na jaře příštího roku. Všechny jeskyně v kraji spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny a současné vstupné do nich nepřesahuje částku 60 korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí