zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dovoz odpadu do Liberce

15.11.2004
Odpady
Dovoz odpadu do Liberce
Společnost Termizo požádala Ministerstvo životního prostředí o povolení dovozu 6000 tun odpadu z Německa. Obchodní ředitelka Jana Eichlerová argumentuje tím, že spalovna je závodem na využití odpadu, protože ho používá jako palivo pro výrobu tepla. Odpad, který chce firma z Mnichova dovážet, je zbytek po vytřídění komunálního odpadu.

Spalovna ročně zlikviduje kolem 96 000 tun odpadů a je vytížena na více než 90 %. Ročně vyprodukuje 650 000 gigajoulů tepla a 8000 megawattů elektřiny. Většina zpracovávaného odpadu je z Libereckého kraje a zbytek se dováží ze sousedních regionů. Právě část tohoto dovozu by měl nahradit import z Německa, jehož transportní vzdálenost by byla mnohem menší.

Ministerstvo oznámilo, že žádost je třeba doplnit, a poté o ní rozhodně. Rozhodnutí by podle jeho mluvčí mělo vycházet z platné legislativy, která zakazuje dovoz odpadů do ČR za účelem odstranění. MŽP bude také vycházet z toho, že podle české i evropské legislativy je spalování ve spalovnách komunálního odpadu (včetně spalování s využitím tepla) odstraňováním odpadu, nikoliv jeho využitím.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí