zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dvě miliardy z unie půjdou na čistírny vod

16.11.2004
Voda
Dvě miliardy z unie půjdou na čistírny vod
Více než dvě miliardy korun z evropského fondu Infrastruktura dostanou české obce na 64 projektů, jejichž financování schválil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Češi podle něj mají dostatek kvalitních projektů, nehrozí tedy, že by nevyčerpali vše, co fond nabízí.
Mezi projekty, na jejichž realizaci přispěje 368 miliony korun také Státní fond životního prostředí, převažují žádosti o příspěvek na budování či modernizace čistíren odpadních vod.

Obce dodaly projekty v létě
" Největší zájem byl o vodní hospodářství, kde uspěly projekty v celkovém objemu za více než 2,6 miliardy korun, což pomůže k naplnění našeho závazku vůči EU na zajištění vyhovujících čistíren," řekl Ambrozek.
Z více než šesti desítek projektů jmenoval například projekt výstavby kanalizace a čistírny v Brněnci na Svitavsku, výstavbu čistírny v Bludově na Olomoucku a modernizaci čistírny ve Špindlerově Mlýně v Královéhradeckém kraji.
Aby obce dosáhly na dotace EU a státu, musejí alespoň 15 procent plánovaných nákladů investovat samy. V tom jim podle Ambrozka v některých případech už pomáhají kraje, které založily vlastní fondy životního prostředí.
Projekty, které Ambrozek schválil, obce dodaly v létě. Další bude přijímat od 1. ledna příštího roku. Už nyní ale počet kvalitních žádostí převyšuje možnosti úřadu.
Další peníze jsou na obzoru
Operační program Infrastruktura je zaměřen na projekty do výše 300 milionů korun. Mezi lety 2004 až 2006 Česká republika může z tohoto programu dostat 4,5 miliardy korun. Ročně investuje do výstavby a modernizace čistíren zhruba deset miliard korun.
Vzhledem k tomu, že náklady na to, aby stát do roku 2010 vyhověl požadavkům EU, byly odhadnuty na 60 miliard korun, je podle Ambrozka reálné, že Česko závazek splní.
Nejvíc bude stát modernizace pražské čistírny v Bubenči. Město o finance může požádat z evropského fondu Soudržnost. Ministerstvo zatím ale jeho projekt neschválilo kvůli vysokým finančním nárokům. Chce, aby investice nepřesáhla deset až 13 miliard korun, dosavadní návrhy počítaly s vyšší částkou.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí