zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo: Území bude přírodní památkou

19.11.2004
Příroda
Ministerstvo: Území bude přírodní památkou
Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že do poloviny příštího roku vyhlásí území letňanského letiště v Praze národní přírodní památkou. Potvrdila to mluvčí Ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. K tomu také směřují jednání mezi ministerstvem, vlastníky pozemku i jejich nájemci. Všichni už to, že území bude přírodní památkou, berou jako fakt, a nebrání se tomu.
"Už do konce tohoto roku se projedná změna územního plánu, která zajistí syslovi ochranu," řekl starosta Letňan Josef Dobrý. Poté by mělo proběhnout ještě meziresortní řízení.
Sysel obecný je podle profesora pražské přírodovědecké fakulty Ivana Horáčka jedním z pěti nejohroženějších živočichů v Evropě. Dříve běžně rozšířený druh, jenž byl zemědělci pronásledovaný jako škůdce, je dnes na pokraji vyhubení. Vyskytuje se na polních letištích a golfových hřištích, kde se pravidelně seká tráva. Na většině z devíti známých míst však sysel zřejmě nepřežije, protože kolonie jsou příliš malé. V Letňanech jich ale žije kolem čtyř set. Ministerstvo odmítá možnost, že by sysel mohl být přestěhován jinam.
Pokud by se vyhubením sysla pozemek zhodnotil na dvě miliardy, jeden sysel by tak odpovídal částce pěti miliónů korun.
Pozemek o rozloze 75 hektarů získaly strojírny ČKD v 80. letech od Výzkumného zkušebního a leteckého ústavu. Bývalý šéf ČKD Jiří Maroušek a jeho společníci pak pozemky zastavili v roce 1994 za dva úvěry pro svoji firmu Inpro v celkové hodnotě přes 600 miliónů. Tyto půjčky od IPB pak použili k splacení první splátky FNM za 51 procent akcií ČKD. Peníze byly využity i pro financování dodávky tramvají pro Manilu firmou ČKD Dopravní systémy. Proto konkursní správce výrobce tramvají, Petr Dostál, po jeho krachu v roce 2000 pozemky zahrnul do své konkursní podstaty.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí