zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát hlasuje o podpoře pálení odpadků

25.11.2004
Odpady
Senát hlasuje o podpoře pálení odpadků

Senát bude ve čtvrtek (25.11.) hlasovat, zda souhlasí s klauzulí v zákoně, podle které má stát podporovat pálení odpadků, včetně dovážených z ciziny.

 

Návrh energetického zákona obsahuje bod, podle kterého by spalovny, jež vyrábějí elektřinu, měly dostávat lepší výkupní cenu podobně jako z obnovitelných zdrojů. Přitom energie z odpadu nejenže z obnovitelného zdroje nepochází, ale navíc spálení druhotných surovin namísto recyklace znamená velkou energetickou ztrátu.

 

Senátorka Jitka Seitlová (Nezávislí – Přerov) navrhne, aby horní komora tento bod vypustila a pozměněný zákon vrátila do Poslanecké sněmovny.

 

Podpora českých spaloven v kombinaci s novými přísnějšími zákony v sousedních zemích, hlavně v Německu, může vést k tlaku na masivní dovoz odpadků k pálení ze zahraničí. Mnichovská firma Münchner Recycling nedávno žádala ministerstvo životního prostředí, aby směla dovážet odpad do liberecké spalovny. Vlastník spalovny, společnost Termizo, přiznala, že tento záměr nebyl ojedinělý a že počítá s dalšími. Toxické exhalace, kontaminovaná škvára a popel zůstanou po spálení tohoto odpadu u nás a musí se uložit na speciálně zabezpečené skládky.

 

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

„Návrh energetického zákona podporuje pálení odpadků, přestože vláda v plánu nakládání s odpady na příštích deset let spalovny odmítla. Pokud tato klauzule projde, každý bude v ceně elektřiny dotovat spalovny, včetně pálení odpadků dovážených z ciziny.“

 

Senátorka Jitka Seitlová řekla:

"Přijetím zákona s podporou odstraňování odpadu spalováním současně podpoříme dovoz odpadu do České republiky."

 

 

Kontakt:

Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

senátorka Jitka Seitlová, telefon 736 534 041, email seitlovaj@senat.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí