zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstavu Budoucnost bez jedů budou moci navštívit lidé v Kroměříži

26.11.2004
Chemické látky
Výstavu Budoucnost bez jedů budou moci navštívit lidé v Kroměříži

KROMĚŘÍŽ – Výstava Budoucnost bez jedů (BBJ), která je součástí stejnojmenné kampaně sdružení Arnika, se v těchto dnech přesouvá z Českého Těšína do Kroměříže. Zájemci ji budou moci navštívit na městském úřadě na Velkém náměstí 115 ve dnech od 29.11. do 10.12.2004. Výstavu zde pořádá pan Martin  Posolda z odboru služeb ve spolupráci se sdružením Arnika. Kroměříž je poslední zastávkou BBJ v letošním roce. V  příštím roce ji budou moci navštívit obyvatelé Jihlavy, kde bude od 17.1.2005.

Výstava se věnuje problematice toxických látek jako jsou rtuť, dioxiny (1), pesticidy, polychlorované bifenyly (2), PVC a další látky, které ohrožují život moderního člověka. Lidé se na výstavě dozvědí jak tyto látky vznikají, jak se dostávají do životního prostředí, jak působí na zdraví člověka a jak se lze tomuto působení bránit, respektive mu předejít.

Arnika vede kampaň Budoucnost bez jedů. „Jejím cílem je prosazení nové účinné chemické legislativy v rámci Evropské unie (REACH), svobodný přístup veřejnosti k informacím o toxických látkách, náhrada nebezpečných materiálů a stop únikům toxických látek,“ uvedl vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík.

Poznámky:

(1)   Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - „Dioxiny v potravinách“)

Polychlorované bifenyly (PCB) byly vyráběny od roku 1930 jako chemické látky pro průmyslové využití. Jsou to velice stabilní chlororganické látky. Nerozpouštějí se ve vodě, zato se vážou na tuky. Používaly se do transformátorových a kondenzátorových olejů, do barev, plastifikátorů, ale třeba také na propisovací papíry a do inkoustů. Dokonce i do rtěnek. Poté, co byl zjištěn jejich negativní vliv na lidské zdraví, byla v roce 1984 zakázána jejich výroba i v tehdejším Československu (v Chemku Strážské na Slovensku). Dodnes jsou přítomny především v transformátorech a kondenzátorech a jsou nejspíše nejproblematičtějšími látkami v odpadech. V již velice nízkých koncentracích poškozují hormonální a imunitní systém člověka. Lidé, kteří přicházeli pravidelně do styku s vysokými koncentracemi PCB onemocněli tzv. chlorakné, dysfunkcemi jater, měli dýchací potíže a řadu dalších zdravotních problémů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí