zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CHKO Slavkovský les třicetiletá

26.11.2004
Příroda
CHKO Slavkovský les třicetiletá
Možná neobyčejný rekord drží vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Slavkovský les Jan Schlossar. Stál před třiceti lety jako vedoucí u zrodu této instituce a vede ji nadále i nyní. A proto když se projde výstavou fotografií, která v těchto dnech probíhá v sídle CHKO v Mariánských Lázních, dívá se i na notný kus svého života.
"Výstava ukazuje ve zkratce i na pravý důvod zřízení chráněné krajinné obasti Slavkovský les, kterým je ochrana přírodního zázemí nejvýznamnějších lázní - Karlových Varů a Mariánských Lázní," říká Jan Schlossar.
"Jde o přírodní území, ve kterém se koncentrují četné přírodní léčivé zdroje - prameny minerálních vod, výrony plynného oxidu uhličitého a léčivé peloidy, zde zastoupené ložisky rašeliny. A to vše v krajině výjimečné estetické hodnoty," vysvětluje.
Výstavu připravil a autorem několika desítek vynikajících fotografií je Stanislav Wieser. Podařilo se mu umožnit návštěvníkům nahlédnout do charakteristických míst Slavkovského lesa i ukázat na proměny CHKO, která se rozprostírá na ploše 606 km2.

Historické objekty v krajině, výskyt léčivých pramenů v místech zaniklých malých lázní, inženýrská díla v krajině jako je přehrada Stanovice, ale i změny ve využívání krajiny a její nové tvorby, která ji nepoškodí, o čemž výmluvně vypovídá nové golfové hřiště v Cihelnách, obrovské smrky na území Velké Libavy, ale i malé kriticky ohrožené rostliny, jako je vrba borůvkovitá nebo rožec kuřičkolistý - to jsou fotografie, které stojí za zhlédnutí.
"Nemohu se zbavit dojmu, že veřejnost už zase strčila ochranu přírody a péči o ni do spodního šuplíku své pozornosti," zamýšlí se Jan Schlossar a dodává: "Snad naše výstava alespoň trochu pomůže ten zájem obnovit."
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí