zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unie přispívá na zlepšení života v Ohři

30.11.2004
Voda
Unie přispívá na zlepšení života v Ohři
Poohří - Evropská unie svými penězi přispívá na zlepšení života v řece Ohři. Letos skončil rozsáhlý projekt zlepšení hydrologických a ekologických podmínek na této řece. V současné době začíná projekt, jehož součástí je rekonstrukce několika čistíren odpadních vod v povodí Ohře. Na první projekt přispěla Evropská unie prostřednictvím fondu Phare, peníze na úpravy čističek přijdou z programu ISPA.
Projekt zlepšení hydrologických a ekologických podmínek na Ohři skončil po měsících stavebních prací letos v červenci. Během něj se postavily tři rybí přechody na jezech na Ohři - v Libočanech na Žatecku a Hostenicích a Terezíně na Litoměřicku. V přehradě u Kadaně se vytěžily rtutí kontaminované usazeniny, které se do řeky dostaly z Německa. Na Nechranické přehradě se snížila výška bezpečnostního přelivu, což má přinést lepší protipovodňovou ochranu pod hrází na dolní Ohři. A také možnost nadlepšování průtoků na řece, například při ekologických haváriích nebo pro plavbu na Labi. Evropská unie prostřednictvím fondu Phare přispěla na projekt dvěma miliony eur.
Další projekt finančně podporovaný Unií po letech příprav začíná v těchto dnech. V jeho rámci má být mimo jiné zrekonstruováno několik čistíren odpadních vod v Podkrušnohoří včetně Žatce. Čistírny mají po úpravách zachycovat větší množství škodlivých látek, hlavně pak dusík a fosfor. Dusíkaté a fosforečné živiny způsobují ve vodě rozkvět řas a sinic, které přes léto mohou přinést úhyn ryb a živočichů. Celý projekt si vyžádá tři čtvrtě miliardy korun, 65 procent nákladů zaplatí Evropská unie.
Zdroj: 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí