zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad z Bavor se pálit nebude

01.12.2004
Odpady
Odpad z Bavor se pálit nebude
Ministerstvo životního prostředí zamítlo žádost mnichovské firmy

Komunální odpad z Německa se zatím v liberecké spalovně likvidovat nebude. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nepovolilo bavorské firmě Münchner Recycling převézt pod Ještěd ke zpracování šest tisíc tun vytříděného odpadu.
Podle úředníků česká legislativa přeshraniční transfer odpadů za účelem jejich odstraňování zakazuje.

Výklad soudního dvora

Rozhodnutí MŽP se přitom opírá o výklad Evropského soudního dvora, podle nějž není pálení ve spalovnách využíváním odpadů, ale právě jen jejich odstraňováním. Právu to řekla mluvčí MŽP Karolína Šůlová. "Ministerstvo životního prostředí podalo námitku proti plánované přepravě odpadu do spalovny komunálních odpadů v Liberci. Podle MŽP se totiž v tomto případě jedná o dovoz k odstranění, nikoli využití - a ten zákon o odpadech zakazuje. Důsledkem je, že odpad nemůže být v tomto případě do liberecké spalovny komunálních odpadů dovážen," uvedla pro Právo Šůlová s tím, že mnichovská firma může proti rozhodnutí podat rozklad k ministrovi životního prostředí. Ředitel společnosti Termizo, která libereckou spalovnu provozuje, Pavel Bernát ale verdikt úředníků nechápe.
"Máme od krajského úřadu v Liberci rozhodnutí, že jsme zařízením na energetické využívání odpadů, ne na odstraňování, ale vymahatelnost práva je v tomto směru zřejmě nulová. My nejsme účastníkem řízení, nevím ani, jestli náš partner podá proti rozhodnutí rozklad, ale já na jeho místě bych to už z principu udělal. Z mého hlediska se navíc vše pohybuje na bázi jakéhosi šovinismu - je to německý odpad, německé smetí, a tak se kolem toho dělá rozruch. V rámci starých států EU je přitom běžné, že se tato komodita přes hranice dováží, třeba z Nizozemska do Německa," podotkl Bernát.
Liberecká spalovna, která je jedinou privátní v Česku a jejímž majoritním vlastníkem je Česká pojišťovna finanční služby, ročně zpracuje 96 tisíc tun odpadu. Z toho 65 procent tvoří odpad z Libereckého kraje, zbytek se dováží z jiných regionů. Kontrakt s bavorskou firmou by přitom byl oboustranně ekonomicky výhodný.

Spokojení ekologové

Naprosto spokojeni jsou naopak liberečtí ekologové, podle nichž by povolení importu bylo do budoucna velkým precedentem.
"Doufali jsme, že to tak dopadne. Už ale nemůžeme čekat, až přijde další žádost podobného ražení, takže naším dalším cílem je dosáhnout toho, aby rozhodnutí libereckého krajského úřadu o spalovně jako zařízení na energetické využití bylo zrušeno. Předpokládáme ale, že to bude možné jen soudní cestou, proto už jsme v kontaktu s právníky a řešíme, jak na to," řekla Právu Simona Jašová z liberecké organizace Dětí Země.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí