zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další stožár na Křeplickém vrchu prozatím stát nebude

02.12.2004
Příroda
Další stožár na Křeplickém vrchu prozatím stát nebude

Krajský úřad Jihočeského kraje definitivně zamítl stavbu druhého stožáru na Křeplickém vrchu u Prachatic, investor obratem podal novou žádost

 

Minulý týden zamítl odbor životního prostředí Krajského úřadu Jihočeského kraje odvolání společnosti Český Mobil a.s. proti rozhodnutí Městského úřadu Prachatice, kterým nebyl vydán souhlas se stavbou druhého stožáru na Křeplickém vrchu nedaleko Prachatic. Tento 50 metrů vysoký stožár měl být umístěn nedaleko stávajícího stožáru firmy Eurotel a podle Dětí Země by značně narušil krajinný ráz oblasti. „Toto stanovisko navíc potvrdili i odborníci z Agentury ochany přírody a krajiny v Českých Budějovicích, kteří navíc ještě upozornili na kumulaci základnových stanic v oblasti“ uvádí Zdeněk Čihák z Klubu Dětí Země Bohumilice.

 

Zájem společnosti Český Mobil o umístění stožáru na tomto vrchu je dlouhotrvající. Již v minulém roce se neúspěšně pokoušela získat svolení Městského úřadu Prachatice se stavbou a když ani po druhé neuspěla, obratem podala v pořadí již třetí žádost o povolení stavby základnové stanice. „Je možné, že stožár v této lokalitě je pro Český Mobil důležitý, rozvoj a zisky komerční společnosti však podle našeho názoru nejsou důvodem k dalšímu poškozování krajiny. Již v dřívějších fázích výstavby svých sítí se spolu operátoři mohli dohodnout na stavbách a užívání společných stožárů“ dodává Čihák.

 

Sdílení již postavených stožárů a koordinovaná výstavba nových stožárů patří mezi nejožehavější otázky pro budoucí tvář naší krajiny a zároveň je hlavní náplní činnosti Klubu Dětí Země Bohumilice. „Účastí v povolovacích řízeních se snažíme minimalizovat škody, které v důsledku staveb vysílačů vznikají na krajině“ uzavírá Čihák.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí