zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Internetový registr emisí

03.12.2004
Voda
Ovzduší
Chemické látky
IPPC
Internetový registr emisí
První internetový registr průmyslových emisí vypouštěných do ovzduší a vod byl Evropskou komisí a Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) zprovozněn v únoru. Obsahuje 50 škodlivin vypouštěných do ovzduší a vody, zatímco podobný americký registr obsahuje 650 škodlivin. Emisní data EU jsou shromažďována tři roky a současné vydání registru zahrnuje data roku 2001, které mohou být aktualizována údaji z roku 2004. Průmysl USA však poskytuje data každoročně. Registr se prokázal jako velmi populární - během prvních tří měsíců provozu jej navštívilo přes 100 tisíc návštěvníků.

Evropský registr obsahuje informace o škodlivinách vypouštěných z 10 tisíc velkých a středně velkých průmyslových zdrojů z patnácti zemí EU a také z Norska, které není členem EU. Maďarsko poskytuje údaje dobrovolně od března 2004. Do registru lze nahlédnout na jeho webových stránkách, kde jsou také satelitní snímky oblastí obklopující průmyslové celky regionů.

Podle názoru představitelů EU umožní registr škodlivin porovnat ovlivnění životního prostředí různými průmyslovými činnostmi v různých městech a regionech. Komise nyní navrhuje jeho úpravu do podoby ještě komplexnějšího registru. Chce z něj vytvořit Evropský registr vypouštění a přenosu znečišťujících látek (PRTR), který by zahrnul větší počet znečišťujících látek a průmyslových zdrojů, větší počet typů emisí a byl každoročně aktualizován. Webová stránka registru EPER a základní informace jsou na adrese http://www.eper.cec.eu.int.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí