zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stirling stokrát jinak

03.12.2004
Obecné
Stirling stokrát jinak
V Sandia National Laboratories v americkém státě New Mexico probíhá ověřování systému pro výrobu elektrické energie s využitím Stirlingova motoru. Zdrojem tepla je sluneční záření, proud vzniká v generátoru. Toto uspořádání není nové, ale tentokrát má být konečným cílem vybudování farmy těchto zařízení jako regulérní elektrárny. Minulé pokusy směřovaly k velmi speciálním aplikacím (např. v kosmu). Testované zařízení vykazuje celkovou účinnost třicet procent, což je zhruba dvojnásobek účinnosti fotovoltaických článků.

Úskalím komerčního nasazení je cena. Testované zařízení sestává z odrazového disku tvořeného 82 zrcadly, v jehož ohnisku je umístěn motor s generátorem. Výkon tohoto zdroje je 25 kW, cena 150 tisíc dolarů. V případě sériové výroby by podle serveru ZDnet mohla klesnout na třetinu.

Stirlingův motor, vynalezený již v roce 1816, je vzdálený příbuzný parního stroje. Oba patří do rodiny motorů s vnějším spalováním, ten Stirlingův vykazuje vyšší účinnost. Jeho nevýhodou je především nízký měrný výkon, a také velmi pomalý start.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí