zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

HN: Největší lesnická firma žaluje NKÚ kvůli poškození pověsti

10.12.2004
Les
HN: Největší lesnická firma žaluje NKÚ kvůli poškození pověsti
Největší česká lesnická firma CE Wood zažalovala Nejvyšší kontrolní úřad o sto milionů korun za údajné poškození dobrého jména firmy. NKÚ před časem zveřejnil výsledky šetření, podle nichž lesnické firmy zneužívaly smluv s Lesy ČR a obohacovaly se na úkor státního podniku. O případu informují dnešní Hospodářské noviny.

Žalobu podala za CE Wood u Městského soudu v Praze v pondělí advokátní kancelář Pokorný, Wagner a spol. Požaduje v ní buď zrušení kontrolního závěru, nebo odškodnění sto milionů korun, upřesňuje deník. Podle NKÚ je to vůbec poprvé, kdy dostal takovou žalobu na zrušení výsledků své kontroly. "Za výsledky kontroly si stojíme," reagovala tisková tajemnice NKÚ Julie Šebelová.

Podle advokáta CE Wood Radka Pokorného ale úřad šetří hospodaření ve státních firmách a institucích. "Když je ale přitom dotčena soukromá firma, nemá možnost se obhájit," řekl listu. Firma údajně má kvůli zprávě NKÚ problémy u obchodních partnerů. "Když třeba chceme zpracovávat dříví z kalamity v Tatrách, slyšíme od slovenských lesníků, že nebudou dřevo pochybným českým firmám prodávat," uvedl ředitel CE Wood. Firma podle HN zaměstnává přes 4000 lidí a dosahuje ročního obratu přes čtyři miliardy korun.

Žaloba podle listu přichází v době, kdy ministr Palas stupňuje snahu získat pro Lesy větší podíl na trhu s dřevem, a tím i větší zisk. Oporu má právě v šetření KNÚ, podle něhož je prodej dříví státem efektivnější než přes soukromé firmy, dodává deník.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí