zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zákon omezí nejen vlastnická práva, ale i obce

13.12.2004
EIA
Zákon omezí nejen vlastnická práva, ale i obce
Z připravovaného zákona o výstavbě vybraných dálnic, silnic a koridorů naštěstí vypadly nejhorší části. A to díky soustavnému připomínkování a protestům z řad odborníků, ekologů či zástupců obecních samospráv. I když oproti prvním návrhům změkčen, přesto stále obsahuje ustanovení, která zásadně zasáhnou do vlastnických práv, omezí místní samosprávy, tedy obce.
Oblast územního plánování, již nyní dost složitá, by měla být upravena dvěma zákony - dálničním a stavebním. Ale předkládat v této době dálniční zákon a odkazovat se v něm na zákon stavební z roku 1976 a jeho novely se mi zdá dost nelogické. Vždyť je připravován nový stavební zákon, který se v některých částech od starého značně odlišuje. I kdybych pominula námitky k návrhu dálničního zákona, jako je zmíněný tvrdý zásah do vlastnických práv majitelů pozemků a další omezení obcí, mám námitky k zatvrzelé mu prosazování zákona vztahujícího se k normě, která již má na kahánku.
I města Jílového u Prahy by se nový dálniční zákon dotkl. V našem katastru se v zatím neschváleném konceptu Pražského regionu objevuje varianta dálnice D3, která je vehementně prosazována přes protesty obcí, obyvatel i občanských sdružení.
Zákon by omezil řadu drobných vlastníků. Většinu z nich stavba dálnice poškodí, ačkoliv se asi najdou i majitelé, kteří se na pozemcích budou snažit vydělat. Město samo bude případnou stavbou velmi dotčeno. Každý zákon, ať již stavební či dálniční, může tedy hodně ovlivnit život lidí, města i krajinu.
Autorka je starostkou města Jílové u Prahy
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí