zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unie se chce podílet na geologickém průzkumu v ČR

13.12.2004
Geologie
Unie se chce podílet na geologickém průzkumu v ČR

Z případných nalezišť by se státu a obcím odváděla desetiprocentní část ročního zisku těžební společnosti. Jednalo by se především o ropu a zemní plyn.

Odborníci ze zemí Evropské unie by se v budoucnu mohli podílet na vyhledávání ropy a zemního plynu v Česku. Má to umožnit vládní novela horního a dalších zákonů, kterou dnes podpořil Senát. Před měsícem ji schválila Poslanecká sněmovna. K tomu, aby začala platit, tak už chybí jen podpis prezidenta Václava Klause.


Novela chce zavést povinnost vypisovat na zmíněné práce výběrová řízení. Úřady by mohly těžařům stanovovat také podmínky spojené s ochranou zájmů státní památkové péče a archeologického dědictví, ale i obrany státu, bezpečnosti dopravy či zajištění veřejného pořádku.


Novela počítá s tím, že firmy, jež by se na vyhledávání ropy a zemního plynu podílely, by příslušnému obvodnímu báňskému úřadu zaplatily roční úhradu z ropy a plynu, jež by při průzkumu ložiska získaly a prodaly. Úhrada by činila nejvýše deset procent tržní ceny vydobytých nerostů. Obvodní báňské úřady by čtvrtinu úhrad odevzdávaly do státnímu rozpočtu a zbytek příslušným obcím.


Zájem o geologické průzkumy ropných ložisek roste v posledních letech na jižní a střední Moravě. Společnost Moravské naftové doly patří v Česku k největším těžařským firmám.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí