zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadky od ledna podraží

16.12.2004
Odpady
Odpadky od ledna podraží
Vyvážení popelnic a kontejnerů v Plzni od počátku roku podraží. I když svozové firmy ještě nemají přesné kalkulace, půjdou ceny zhruba o deset procent nahoru.
Zatímco nyní se v krajské metropoli pohybuje měsíční tarif pro jednou týdně vyváženou popelnici kolem 160 korun, od ledna příštího roku to zřejmě bude o zhruba 16 korun více. Kontejner by mohl podražit z přibližně 880 korun za měsíc na 960 korun.
Zdražení svozu se odvíjí od zvýšení skládkovného. Chotíkovská skládka, na kterou směřuje většina plzeňského směsného komunálního odpadu, bude od Nového roku účtovat za jeho jednu tunu 865 korun bez daně, doposud to bylo 750 korun.
"Rozhodně to není o zvyšování našich zisků. Ze zákona se zvýšily poplatky odváděné obcím, na jejichž území skládka leží, a to ze současných dvou stovek za tunu složeného odpadu na tři sta korun," vysvětlil Tomáš Drápela, ředitel Plzeňské teplárenské, která skládku provozuje. Zbývajících patnáct korun rozdílu plyne do fondu na rekultivaci skládky.
"Ztráty zákazníků se neobávám, poplatky totiž musela zvýšit i konkurence," dodal Drápela.
"Zdražení skládkovného samozřejmě musíme akceptovat v našich vlastních cenách," řekl Právu Milan Korecký, vedoucí plzeňské provozovny svozové firmy RWE Umwelt CZ, která zajišťuje odvoz odpadu z téměř poloviny krajské metropole.
"Zatím nemáme konečná čísla, ale předpokládám, že zvýšíme sazby asi o desetinu," dodal.
Se zdražením počítá i firma Rumpold - ta má na plzeňském trhu zhruba čtvrtinový podíl.
"Cenu zvýšíme, jak ale bude vypadat konečná kalkulace, není zatím jasné. Nezdražily totiž jen skládky, nahoru šla třeba i nafta," podotkl vedoucí plzeňské pobočky Stanislav Kurdík.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí