zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Líčí na zloděje stromků

16.12.2004
Les
Líčí na zloděje stromků
Už pošesté vzkázala letos chomutovská radnice zlodějům jehličnanů, aby nechali její smrčky, borovičky a jedle tam, kde jsou, jinak bude zle. Nechala totiž ošetřit stromky speciálním postřikem. S ukradeným jehličnanem si tak případní zloději přinesou ke štědrovečernímu stolu nesnesitelný zápach hnijící mršiny, louhované v rozpouštědle.

Na jeleny, srnce, nyní na jehličnany

"Původně měla chemikálie odpudit jen jeleny a srnce, kteří rádi malé stromky okusují. Pak jsme zjistili, že to platí i na lidi. Stromečky tak máme ošetřené hned dvakrát," uvedla už dříve Eva Veselá z odboru životního prostředí chomutovské radnice.
Chemická látka se aktivuje teplem a její stopy na větvích a kmenech jsou vidět jen za denního světla. Zloději, kteří se pro pěkně rostlé jehličnany vypravují zpravidla za temné noci, až do poslední chvíle netuší, co si vlastně nesou domů. Jak vezmou stromek do místnosti, začne nesnesitelně páchnout. Látka nejde umýt a dokonce ani pořádně vyvětrat. Zápach zůstává v bytě, i když zloději páchnoucí lup vyhodí. A to prý i několik dnů.

Páchnoucí svátky nejlepším trestem

Zkažené Vánoce v zamořeném bytě jsou podle úředníků pro zloděje tím nejlepším trestem. Nejspíš se nemýlí, protože počet ukradených stromků se v posledních letech snížil v tomto regionu na minimum.
"Za celou dobu se ztratil jen jeden stromek v areálu městské skládky," uvedla mluvčí chomutovské radnice Michaela Lehnertová.
Ochranného postřiku se v Chomutově letos dočká na 4100 stromů, zapáchající látka přijde na 34 tisíce. Postřik jednoho stromku vyjde na osm korun, za výsadbu nového by město zaplatilo nejméně osm tisíc.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí