zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svoz odpadu na jihu Čech podraží

20.12.2004
Odpady
Svoz odpadu na jihu Čech podraží

Obyvatelé některých jihočeských měst budou v příštím roce muset při placení za svoz komunálního odpadu sáhnout hlouběji do kapsy.

Poplatek zvyšují rostoucí náklady, do nichž se promítlo například zvýšení daně z přidané hodnoty. Jde řádově o desítky korun.

Ze 444 na 492 korun na osobu a rok se zvýší poplatek v krajském městě. "Došlo ke změně sazeb DPH, pro nás to znamená obrovský nárůst výdajů na zajištění odpadového hospodářství," zdůvodnil ČTK zvýšení poplatku náměstek českobudějovického primátora Tomáš Kubín. Dodal, že letos ještě mělo město tyto služby předplacené, takže se jej zvýšená sazba nedotkla. Letos bude stát České Budějovice likvidace komunálního odpadu zhruba 60 milionů korun. V tom je zahrnut i provoz sběrných dvorů, odpadové koše či černé skládky. "Pokud odečtu od těch výdajů to, co vybereme na odpadu, tak jsme letos dotovali odpadové hospodářství jako město 20 miliony korun," řekl Kubín.

Za svoz odpadu si připlatí také obyvatelé Tábora. Poplatek se zde zvýší o 60 korun na 492 korun na osobu a rok. "Došlo ke zvýšení sazby DPH a také se zvýšil poplatek za ukládání odpadu na skládku. Ten letos činil 200 korun a od příštího roku se zvyšuje na 300 korun za tunu," řekl tajemník městského úřadu Lubomír Šrámek. Svoz odpadu bude v příštím roce dražší i v Českém Krumlově. Lidé zřejmě budou muset připlatit 20 korun. Radní totiž schválili návrh obecně závazné vyhlášky, která platbu zvyšuje na 396 korun na osobu ročně. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Jana Zuziaková. Návrh musí ještě schválit zastupitelstvo. O výši poplatku za svoz odpadu rozhodne také zastupitelstvo v Prachaticích. Obyvatelé v roce 2005 zřejmě zaplatí o 50 korun více než letos, poplatek by tak měl činit 450 korun na osobu a rok. "Situace je neúnosná a zdražuje se úplně všechno," řekl k tomu starosta Jan Bauer.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí