zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obtížná rostlina ve vodě vymrzne

21.12.2004
Voda
Příroda
Obtížná rostlina ve vodě vymrzne
Krutý osud patrně čeká teplomilnou akvarijní rostlinku, která se v létě nebezpečně rozmnožila na vodní nádrži v Pařezské Lhotě. Co nezmohli lidé, dokoná sama příroda.
V průběhu letních měsíců se lidé nestačili divit, co malá vodní kapradina rodu Azola dovedla udělat. Její hustý koberec nakonec úplně pokryl několikacentimetrovou vrstvou celou požární nádrž. Do jejího odstraňování se nakonec pustilo 12 dobrovolníků z Holína a okolních obcí. Práce řídila starostka Holína Dana Malá.
"Byla to skutečně obtížná práce, tahali jsme chumáče rostliny sítěmi ze břehu i z lodiček. Aby sítě plavaly na hladině, museli jsme k nim připevnit plastové lahve," vzpomíná si na zátah sama starostka. Výhodou bylo, že se kvanta zelené hmoty vozily na nedaleký kompost traktorem.
Přes vysoké nasazení se nepodařilo celou nádrž vyčistit. Starostka Malá se na ní byla nyní podívat a říká, že už jsou zbytky Azoly mrazem zhnědlé. Mráz by měl dokončit její likvidaci.
Ochránci přírody zatím nemají jasno, jak se bujně rostoucí rostlinka do požárního rybníčku pod hradem Pařez vůbec dostala. Botanička Daniela Vacková ze Správy CHKO Český ráj uvedla, že by za tím klidně mohlo být záměrné vysazení nějakého milovníka akvarijních rostlin.
Naopak dlouholetý akvarista Vratislav Hartig z Turnova tvrdí, že spíš to mohlo být semínko, spora zanesená do vody ptactvem. Některý akvarista v okolí mohl třeba kapradinku vyhodit při čištění akvária na kompost. Pro tuto možnost se přiklání i starostka Holína Dana Malá.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí