zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Žďáru se zastavilo hejno brkoslavů

23.12.2004
Příroda
Ve Žďáru se zastavilo hejno brkoslavů
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Neobvyklá podívaná se naskytla na začátku prosince lidem ve Žďáru nad Sázavou. Do města přiletělo asi sedmdesátihlavé hejno brkoslava severního.
Tak velký počet ptáka žijícího ve Skandinávii se na Vysočině vyskytuje pouze výjimečně. Při tahu ze severu do teplejších krajin se objevují nejčastěji jenom jedinci.
"U nás se hnízdění tohoto druhu neprokázalo. K nám zalétají ojediněle v zimě ze západního Ruska. Větší počty mohou ornitologové zaznamenat na jihu Moravy nebo Čech, kde tito ptáci přezimují," uvedl Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy (CHKO).
Podle něho přílet většího hejna brkoslavů určitě souvisí s dobrou potravní nabídkou a příhodným počasím. "Živí se bobulemi, takže i proto se zdržují u nás spíše jižněji v oblastech, kde roste ochmet a jmelí. U nás vyhledávají aleje jeřábů a keře kaliny," vysvětlil Čejka. Velké hejno brkoslavů se podle něj rozdělilo na dvě menší, ale v okolí Žďáru se ještě mohou pohybovat. Pokud by tyto ptáky někdo pozoroval, žádá správa chráněné krajinné oblasti o informace. Brkoslava si totiž lze splést vzhledem k jeho vybarvení a velikosti připomínající špačka s jiným druhem jen těžko.
"Navíc tito ptáci nejsou vůbec plaší, takže je možné je pozorovat celkem snadno," doplnil Jaromír Čejka. Případné informace o hejnu brkoslavů severních mohou lidé sdělit přímo na Správu CHKO na ulici Brněnská 39 ve Žďáru nad Sázavou, nebo na telefonu 566 653 111. Případně na e-mailové adrese zdarvrch@schkocr.cz.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí