zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kapři ve vaně strádají

23.12.2004
Příroda
Kapři ve vaně strádají
Podle šéfa okresní veterinární správy je rozumnější rybu koupit omráčenou. Vypuštění šupináče zpět do rybníka může zvířeti přivodit šok i smrt.

Rokycany - Ke štědrovečerní večeři neodmyslitelně patří tradiční kapr. Jen málokdo si dokáže představit 24. prosinec bez oblíbeného bramborového salátu a šupináče připraveného na několik způsobů. Tento týden se kapři prodávají. Někteří ochránci přírody jsou však zásadně proti způsobu prodeje. Zeptali jsme se proto Vratislava Ludvíka, šéfa okresní veterinární správy, zda kapři před Vánoci opravdu strádají. Někdo považuje kapra plovoucího ve vaně za vánoční zvyk.
"Dát kapra do vany je docela nešťastné," upozornil Vratislav Ludvík.
"Na rybu špatně působí jiná teplota vody. Ještě nevhodnější je vypustit kapra zpátky do přírody. V sádkách totiž strádá, tím, že se pohybuje, ztrácí zásoby. V přírodě pak může uhynout," vysvětloval šéf OVS Rokycany. Na otázku, zda je lepší odnést si domů kapra omráčeného nebo živého, odpověděl Vratislav Ludvík takto:
"Pokud je živý kapr dopraven domů v krátké době, tak se příliš neděje. Ale je rozumnější, nechat kapra přímo v prodejně omráčit."
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí