zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zpracuje se biologický odpad

23.12.2004
Odpady
Zpracuje se biologický odpad
Vysoké Mýto - Zastupitelstvo města se na prosincovém veřejném zasedání zabývalo kromě jiných záležitostí nakládáním s biologickým odpadem v budoucnu, konkrétně přípravou výstavby "fermentační stanice".

Bioplyn a elektrika
Při projednávání zaznělo, že záměr nebude jednoduchý například po finanční stránce: předpokládají se náklady přibližně 68 milionů korun, stavět se bude, pokud se městu podaří získat na výstavbu velkou dotaci, jinak by samotné město na podobnou stavbu tak vysokou částku těžko mohlo dát. Město má totiž záměr vytvořit systém nakládání s biologicky rozložitelnými odpady. "Záměr vyplývá ze současné legislativy a schváleného Plánu odpadového hospodářství Pardubického kraje, v němž je dána povinnost snížit množství tohoto odpadu ukládaného na skládky. Součástí systému, kromě zavedení separovaného sběru biologických odpadů od obyvatel a jejich svozu, je fermentační stanice, ta by byla umístěna vedle čistírny odpadních vod," vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Stanislava Jetmarová.
Stanice je zařízení, v němž dochází k anaerobnímu rozkladu odpadů: je to tříděný odpad od obyvatelstva a podnikatelů (kuchyňské zbytky, odpad z jídelen), z údržby veřejné zeleně, kal z čistírny, nízkorizikové odpady ze zemědělství a zpracovatelského průmyslu (jatka). Vyvíjí se bioplyn, který se jímá v plynojemu a mění se na elektrickou energii, která se distribuuje do veřejné sítě. Technologie vede k celkovému snížení odpadů, zahubí se bakterie a choroboplodné zárodky, vzniklý produkt se využije jako hnojivo.

"Město připravuje v současné době podklady pro žádost o dotaci z Operačního programu - Infrastruktura, v případě, že ji obdrží, bude se záměr realizovat," uvedla Stanislava Jetmarová.
Při jednání zastupitelů se objevila informace, že v případě poskytnutí dotace musí město uhradit deset procent nákladů. Již rok musejí kuchyně likvidovat odpad ve fermantační stanici nebo ve spalovně, praxe je všeobecně stále taková, že odpad odebírají ti, kteří chovají hospodářské zvířectvo.

Návratnost za sedm let

Starosta Bohuslav Fencl ujistil, že město pravidelně jedná s některými partnery (mj. jatky, Vodovody a kanalizace). Jak vyplývá z dosavadních představ, jednalo by se o oblast s místy až 60 kilometrů vzdálenými od Vysokého Mýta.
"Náklady by se mohly vrátit do sedmi let, pokud by se dosáhlo na dotaci z Evropské unie, investice města by se určitě vyplatila," dodal Bohuslav Fencl. Na zařízení by navázala kompostárna, je to prostě projekt nikoliv pro současnou dobu, ale pro budoucí léta rozhodně. Zastupitelstvo města přijalo usnesení "jít do projektu", neboť pomůže zlepšit životní prostředí města a okolí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí