zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hlídky začnou šlapat na paty pytlákům na Šumavě

04.01.2005
Příroda
Hlídky začnou šlapat na paty pytlákům na Šumavě

Skupinky speciálně vyškolených dobrovolných spolupracovníků Hnutí DUHA letos v zimě poprvé vyrážejí do terénu na Šumavě, kde se vyskytují ohrožení rysi. Hlídky, organizované v odborné spolupráci se správou chráněné krajinné oblasti, mají za úkol odstrašit pytláky, kteří vzácné šelmy systematicky střílejí.

Ilegální lov je hlavní překážkou obnovení populací ohrožených rysů. Odborníci přitom poukazují na to, že viditelná přítomnost většího počtu lidí, kteří v horách případné pytláctví sledují, může sehrát preventivní roli. Hlídky zároveň získávají důležité údaje o výskytu vzácných šelem.

Podobnou, velmi úspěšnou akci Hnutí DUHA společně s místními organizacemi pořádá už šestou zimu v Beskydech. Letos se beskydských hlídek účastní už asi 150 dobrovolníků. Během posledních let pomohly chránit ohrožené šelmy, získaly podrobné informace o jejich pohybu v horách a zničily řadu nástrah políčených na vlky.

Šumavské hlídky se letos zaměří na prostor mezi Volary, Prachaticemi a Českým Krumlovem. Úvodní školení dobrovolníků proběhne tento víkend (7.-9.1.) ve Volarech. Účastníkům budou přednášet odborníci ze správy šumavského národního parku, Akademie věd a Hnutí DUHA. Další zájemci se mohou hlásit na emailu katerina.ulmanova@hnutiduha.cz nebo telefonním čísle 605 853 787.

Šíření šelem je důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci totiž spásáním malých stromků poškozují především listnaté či smíšené lesy a brání jejich přirozené obnově. Ale ze čtrnácti rysů, která správa šumavského národního parku označila vysílačkou, bylo patrně už osm zastřeleno. Počty ilegálních odstřelů se u nás za posledních dvacet let odhadují na více než 500 kusů.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

„Ilegální lov představuje vážnou překážku přežití vzácných rysů. Viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit. Podobný projekt výrazně pomáhá ochraně šelem v Beskydech a na Šumavě chceme tento úspěch zopakovat. Dobrovolníci, kteří mohou pracovat podle svých možností, třeba jen pár dní, dostávají speciální odborné školení o šelmách i o práci v terénu, včetně stopování a odlévání stop.“

Kontakt:        Kateřina Ulmanová, Hnutí DUHA, telefon 605 853 787, email katerina.ulmanova@hnutiduha.cz

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí