zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

05.01.2005
Obecné
Krátce - různé

Kraj posoudí stavbu větrných elektráren
Karlovarský kraj bude znovu posuzovat stavbu tří větrných elektráren nedaleko Abertam na Karlovarsku. Při prvním projednávání záměru v říjnu loňského roku stavbu obci nepovolil. Zahájení akce podmínil vypracováním studie o vlivu elektráren na životní prostředí a doložením dalších dokumentů souvisejících s ochranou přírody. Kraj chtěl například doložení výzkumu tahových cest ptáků v této části Krušných hor a průzkum populace tetřívka obecného.

PLZEŇ ZÍSKALA DOTACI Z EU
Jednu z největších evropských dotací, přes 39 milionů eur (1,3 miliardy korun), získalo po dvou letech jednání město Plzeň. Evropská komise radnici schválila 75 procent nákladů na sedm ekologických staveb, které město přijdou na 1,7 miliardy korun. Na financování staveb, které začnou v závěru roku a ukončeny budou v roce 2006, by mělo ještě město získat 100 milionů korun od ministerstva životního prostředí a zbylých 300 milionů uhradí půjčka od Evropské investiční banky. S ní může radnice po nedávné dohodě okamžitě podepsat smlouvu až na 30 milionů eur (950 milionů Kč). Evropské peníze půjdou na stavby vodárenských souborů Vinice a Lobzy, kanalizaci v Radčicích, Křimicích a ve Valše a na zádržné nádrže Bolevec a Gera
¨
ČR ZÍSKALA 14 MILIARD KORUN NA DOPRAVNÍ A EKOLOGICKÉ PROJEKTY
Evropská komise schválila na přelomu roku 15 dopravních a ekologických projektů v ČR, které budou převážně financovány z Fondu soudržnosti. Z rozpočtu EU na ně bude vyčleněno 458,9 milionu eur, tedy necelých 14 miliard korun. Je to skoro polovina z 936,1 milionu eur, na který má ČR z tohoto fondu nárok v letech 2004 až 2006. Nejnákladnějším projektem bude pokračování výstavby dálničního obchvatu Prahy v úseku Lahovice-Slivenec, na které EU přispěje 103,23 milionu eur (3,15 miliardy korun). Prostředky z Fondu soudržnosti jsou určeny na dopravní infrastruktury a na díla sloužící ochraně životního prostředí. Jednotlivé projekty procházejí složitým schvalovacím řízením. EU se na financování projektů podílí 70 až 80 procenty, zbytek musí české ústřední nebo krajské orgány zajistit samy.

VYČIŠTĚNÍ RADBUZY BUDE STÁT VÍCE NEŽ PŮL MILIARDY KORUN
Největší ekologický projekt v Plzeňském kraji - Čistá Radbuza - získal poslední prosincový den více než 18 milionů eur (zhruba 550 milionů korun) z evropského Fondu soudržnosti. Projekt, který celkem přijde na 770 milionů korun, by měl vyčistit celý tok Radbuzy od Domažlicka po Plzeň. Zbylé peníze půjdou z prostředků obcí a z úvěru. O maximálně deset procent nákladů požádalo ještě sdružení obcí u Státního fondu životního prostředí, který zatím nerozhodl. V nejbližších týdnech vyhlásí mikroregion výběrová řízení na dohled všech akcí, na zpracovatele tendrové dokumentace a na výběr dodavatele. Projekt obcí podél sedmdesátikilometrového toku Radbuzy počítá s vybudováním 90 kilometrů kanalizačních řadů a intenzifikací čistíren vod od Bělé po Plzeň.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí