zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sousedící národní parky rozšíří svou spolupráci

06.01.2005
Příroda
Sousedící národní parky rozšíří svou spolupráci
Dohoda ředitelů Šumavského národního parku a Bavorského lesa
Šumavský národní park letos významně rozšíří spolupráci se sousedním národním parkem Bavorský les. V samém závěru minulého roku se na tom dohodli ředitelé správ obou parků Alois Pavlíčko a Karl Friedrich Sinner.

"Memorandum o vzájemné spolupráci Národního parku Šumava a Národního parku Bavorský les, podepsané na ministerské úrovni už v srpnu 1999, bylo zatím realizováno jen ve velmi omezeném rozsahu, protože názory na ochranu přírody byly na obou stranách hranice zcela odlišné. V Bavorském lese dostávala přednost příroda, zatímco na Šumavě se prosazovala takzvaná aktivní ochrana lesa. Z tohoto důvodu byly kontakty mezi oběma parky často pouze formální," uvedl mluvčí správy šumavského národního parku Radovan Holub.
Jedním z hlavních cílů připravovaného rozšíření spolupráce je podle něho právě sjednocení systému ochrany přírody. "Německá i česká strana jmenovaly novou řídící skupinu pro spolupráci a shodly se na tom, že cílem snažení obou parků by mělo být postupné sladění managementu na obou stranách státní hranice a v budoucnu možná i vytvoření přeshraniční biosférické rezervace," konstatoval Holub. Šumavský a bavorský park nyní ustaví také několik společných pracovních týmů pro projekty k ochraně přírody, vzdělávání a ke styku s veřejností. Společné projekty by měly být vyhodnoceny k prvnímu výročí rozšíření Evropské unie, tedy letos v květnu.
"Stírání hranic a propojení obou parků je jeden z nejdůležitějších cílů, protože ani příroda nezná hranice. Nejen my, ale všechny národní parky v Česku budou usilovat o evropskou certifikaci a spolupráce s Národním parkem Bavorský les je k tomu prvním krokem," zdůraznil ředitel správy šumavského národního parku Alois Pavlíčko.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí