zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vzniká registr obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů

10.01.2005
Ovzduší
Vzniká registr obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů

Veřejně přístupný registr obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů začíná nabývat konkrétní obrysy. Spravovat jej bude společnost Operátor trhu s elektřinou, a.s. (OTE). Pro lepší komunikaci s podniky bude sloužit i nově zřízená internetová stránka www.povolenky.cz, na které budou k dispozici aktuální informace, ale také kontakty na odpovědné pracovníky.

 

Registr je jeden z důležitých prvků systému obchodování, protože v něm jsou povolenky evidovány a převáděny mezi jednotlivými účty. Bez fungujícího systému registrů tak obchodování není reálně možné. Ministerstvo životního prostředí spolu s OTE již řadu měsíců intenzivně na přípravě a spuštění registru spolupracuje a bude také dohlížet na jeho provoz.

 

Společnost OTE jako správce registru vypsala na dodávku systému registrů výběrové řízení, ve kterém zvítězila společnost LogicaCMG, s.r.o. Součástí dodávky systému bude software francouzské společnosti Seringas, vyvinutý za podpory francouzské vlády právě pro tyto účely.

 

Jednotlivé národní registry členských zemí EU budou navzájem komunikovat prostřednictvím centrálního komunikačního místa (tzv. „transaction log“), spravovaného Evropskou komisí. Před zapojením registru do komerčního provozu ještě proběhne zkušební provoz komunikace mezi registrem a tímto komunikačním místem, které budou provádět odborníci Evropské komise.

 

Zřízení ani provoz registru nebudou financovány z veřejných prostředků. Veškeré náklady budou pokryty uživateli systému v rámci ceny za tuto službu. Konstrukce ceny, která bude zohledňovat reálné náklady na zřízení a provoz registru, se v současné době připravuje. Jak způsob tvorby ceny, tak i cena samotná budou okamžitě po dopracování a odsouhlasení zveřejněny.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí