zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Beránek versus Štěpánek – ochočená revoluce?

10.01.2005
Obecné
Beránek versus Štěpánek – ochočená revoluce?

"Ještě žádný čert si dobrovolně neostříhal svoje pazoury"
Lev Trockij o stranické byrokracii, 1936

Strana zelených se při svém vzniku v roce 1990 mohla vykázat přibližně 15 000 členy a odhady jí přisuzovaly 11 % voličských preferencí. Vzestup SZ v červnových parlamentních volbách roku 2002 na 2,36 % hlasů byl dílem Jakubem Patočkou vytvořeného Brandýského fóra, které uzavřelo po neúspěchu svých jednání se Čtyřkoalicí dohodu se SZ a získalo pro SZ podporu známých osobností.

Tento text je pokus o částečnou analýzu a vyhodnocení prostředků, použitých v období 2003/2004 vnitrostranickou opozicí k oslabení sektářských rysů Strany zelených a sestává se převážně z toho negativního - podle mínění autora, co se v Straně Zelených v období 2003/2004 přihodilo, a tato záměrná negativní selekce obchází množství souběžně se odvíjejících pozitivních jevů. Pokouší se uplatnit metodu implementace a evaluace v souvislosti s vnitřním konfliktem v SZ. Část zmiňovaných údajů je doložená, další tvrzení jsou pouze přibližná, částečně se spoléhají na vlastní paměť při četbě asi 30 relevantních mailů o SZ denně po dobu od léta 2002 do léta 2004.

Autor sám do konfliktu v SZ publikační činností zasahoval, nejdříve jako "tmavozelený" proti "starému" vedení odstraněnému sjezdem v dubnu 2003, později patřil k Otevřené platformě SZ, sdružující asi z jedné třetiny "staré" a ze dvou třetin nespokojené "tmavozelené". Jeho výběr faktů a hodnocení mohou být tudíž někde tendenční.

Na rozdíl od sedřených zvířat z Orwellovy farmy čím dál většímu počtu členů SZ začínají připadat praktiky včerejších nadějných reformátorů - dnešních gubernátorů čím dál podivnější…  

Celou mnohastránkovou analýzu naleznete na Britských listech na adrese:

http://www.blisty.cz/2005/1/7/art21432.html

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí