zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci: Zlodějů stromků letos ubylo

10.01.2005
Les
Lesníci: Zlodějů stromků letos ubylo

Méně těch lidí, kteří si bez povolení chtěli uříznout vánoční stromek přímo v lese zaznamenali lesníci z Liberecka a Jablonecka. "Letos jsme neměli téměř žádné špatné zkušenosti co se týká krádeže vánočních stromků," uvedl lesní správce z Lesní správy ve Frýdlantě v Čechách Petr Žaba. "Snažili jsme se zajistit v dostatečné míře poptávku, prodávali jsme i borovice a smrk stříbrný," dodal s tím, že i ceny vánočních stromků oproti loňskému roku nezvedli. "Lidé mají stromky dostupnější, tak jim asi přijde zbytečné riskovat pokutu za jejich ukradení."

Ani lesníci z liberecké Lesní správy nezaznamenali větší počet krádeží. "Občas se někdo najde, kdo si pro stromek bez povolení do lesa přijde, ale to jsou spíše výjimky. Možná je to i tím, že hodně lidí si na Vánoce pořizuje umělé stromky," řekl zástupce lesního správce Jaroslav Čadský. Přestože jablonečtí lesníci chytli v období před Štědrým dnem na stovku zlodějů stromků, přesto jich podle lesního správce z Lesní správy v Jablonci nad Nisou Miroslava Kortana oproti loňsku ubylo. "Některé provinilce jsme pokutovali až pěti sty korunami, u jiných stačila domluva. Některé případy ale hraničily už s trestným činem. Řešili jsme dokoce i to, že si někdo chtěl z lesa odvézt hned patnáct stromků najednou," sdělil lesník. Podle něj lidé také napáchali škodu olamováním větví. "Zejména stromy u cest mají olámané větve. Ale to se lidem těžko dokazuje, pokud je nechytíme přímo při činu," poznamenal Miroslav Kortan.

Škodu na lesních porostech zatím ale lesníci nemají vyčíslenou. "Na škody většího rozsahu se většinou přijde až později," dodal. Lesníci se shodují i v tom, že případné zloděje vánočních stromků mohl odradit i sníh, který před svátky napadl.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí