zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Samurai razí do ulic

11.01.2005
Odpady
Samurai razí do ulic
Všebořice - Speciální mobilní drtičku Seko Samurai na likvidaci vánočních stromků ode dneška nasazují do ulic pracovníci Technických služeb města Ústí nad Labem (TSmÚ). Dnes budou sbírat stromky v Mojžíři. Likvidace stromků potrvá přibližně týden.
Mluvčí TSmÚ Radek Lebduška uvedl, že mobilní drtička bude likvidovat vyhozené stromky na hustě obydlených sídlištích. "Jde o stroj, který dokáže zlikvidovat přímo na místě velké množství dřevin. Ze stromků vznikne rozdrcením hmota, která pak končí na kompostárně všebořické skládky," dodal Lebduška s tím, že Samurai dokáže zlikvidovat odhozené vánoční stromky v daleko větším množství, než se například vejde na korbu nákladního automobilu.
"Speciální stroj na valníku tažený traktorem se ale nemusí do některých hůře přístupných částí města snadno dostávat. Proto počítáme také s nasazením Avie, jejíž osádka bude svážet stromky z těchto nepřístupných míst," doplnil mluvčí TSmÚ.
Vedoucí úseku rekultivace a skládek v areálu všebořické kompostárny Radomír Valový uvedl, že Seko Samurai slouží na Ústecku již sedm let. "Jde o dobrého pomocníka. Mobilní drtičku nevyužíváme pouze k likvidaci vánočních stromků, ale dřevin jako takových, a to po celý rok," řekl Valový s tím, že jen v loňském roce po likvidaci stromů Samurai zlikvidoval přes devět tun dřevěné hmoty ze sídlišť. Celkem svozové čety na kompostárnu svezli přes jedenáct tun dřevěné hmoty z vyhozených stromků.
Podle pracovníka svozové čety Ludvíka Pacourka, který se Samuraiem vyjíždí do ulic, se prý čas od času u kontejnerů objevují i neodstrojené vánoční stromy. To však drtičce nevadí. Než dojde hmota na kompostárnu, dřevina prochází totiž ještě sítem.
Odstrojování vánočních stromků nechávají Ústečané většinou na Tři krále. Pracovníci TSmÚ lidem nechali čas ještě o víkendu a počítají, že právě dneškem se počty vyhozených stromků na sídlištích zvýší.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí