zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Strana zelených vyzývá zastupitele, aby iniciovali partnerství s obcemi v postižených oblastech

12.01.2005
Obecné
Havárie
Strana zelených vyzývá zastupitele, aby iniciovali partnerství s obcemi v postižených oblastech

Předseda Strany zelených Jan Beránek dnes vyzval zastupitele za Stranu zelených, aby se ve svých obcích a městech pokusili iniciovat partnerství s městy a obcemi v postižených oblastech. S hledáním partnerů by mělo skrze zastupitelské úřady pomáhat ministerstvo zahraničí. Strana zelených je ochotna případným zájemcům pomoci s vyjednáním kontaktů prostřednictvím svých expertů.

Vánoční katastrofa v podobě zemětřesení a tsunami v jihovýchodní Asii zaměřila pozornost světové veřejnosti na problém chudých přímořských oblastí a malých ostrovů. Jejich obyvatelé jsou přitom vystaveni nejen jednorázovým následkům přírodní pohromy, ale čelí i chronické chudobě a ničivým důsledkům klimatických změn, zejména častějším záplavám a růstu hladiny oceánu.

Po zajištění akutní humanitární pomoci by měly následovat dlouhodobější projekty zaměřené na obnovení a posílení místních ekonomik a společenství, které se budou dlouho vzpamatovávat. I drobné projekty, do nichž se mohou zapojit obce, občanská sdružení i další organizace, mohou přinést konkrétní užitek. Může jít například o projekty, které zajistí trvalý přístup k nezávadné pitné vodě, pomohou budovat školství, podpoří znovu oživení ekonomiky a zemědělské produkce. Je třeba se zaměřit na pomoc malým a středním podnikatelům protože hrozí, že jejich trhy převezmou producenti z jiných regionů, a to především prostřednictvím velkých korporací.

„Poskytnutí okamžité humanitární pomoci je naléhavé a nezbytné, ale nesmíme skončit u toho, že takto uhasíme hlavní dnešní požár. Chudé oblasti postižené tsunami potřebují naši dlouhodobou pomoc, aby se mohly postavit na vlastní nohy. Vyzývám proto zastupitele za Stranu zelených, aby se ve svých obcích a městech pokusili iniciovat partnerství s obcemi v postižených oblastech,“ říká předseda Strany zelených Jan Beránek.

„Strana zelených si je vědoma, že problémy je třeba řešit komplexně. Stojíme před potřebou myslet na partnerství založeném na principech šetrného a udržitelného rozvoje. Zde je nutné poskytnout možnost ekonomického rozvoje chudým oblastem, které jsou závislé na produkce specifických komodit a vývoz finálních produktů  - ten je však ze strany bohatých zemí omezován obchodními bariérami. Česká republika a Evropská unie by měli v rámci ekonomické pomoci a spolupráce nabídnout preferenční možnosti dovozu zboží z postižených oblastí, omezit patentovou ochranu léků a zařízení na výrobu obnovitelné energie i pro zajištění zdravotně nezávadné vody,“ dodává.

Kontakt:

Jan Beránek, předseda Strany zelených, tel. 604 207 305

www.zeleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí