zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Územní limity těžby hnědého uhlí platí i v následujících letech

12.01.2005
Geologie
Územní limity těžby hnědého uhlí platí i v následujících letech

Územní limity těžby hnědého uhlí platí i v následujících letech


Doba platnosti usnesení vlády č. 331, 444, 490 z roku 1991, kterými byly vyhlášeny tzv. územní limity těžby, není časově omezena. Budou tedy platit i v příštích letech (1). Se zachováním limitů těžby počítají příslušné státní a krajské koncepce (2). Obcím, dříve ohroženým likvidací, tak zůstává garantována jistota rozvoje, která do regionu může dále přinášet nové investice a pracovní místa.

Právní postavení obcí v řízeních podle horního zákona a podle zákona o hornické činnosti se od roku 1991 nezměnilo. Trvá tak hlavní důvod pro státní garanci zachování limitů.

Platnost limitů respektuje také nová Státní energetická koncepce. Ta sice obsahuje zmínku o „racionálním přehodnocení“ limitů, žádný návrh v tomto smyslu však nebyl předložen. „Důležité je, že nebyly zrušeny územní limity těžby hnědého uhlí. Ministerstvo životního prostředí bude nadále hájit právo občanů spolurozhodovat o tom, zda se v jejich okolí otevře důl, vybuduje nová jaderná elektrárna či úložiště jaderného odpadu“, komentoval schválení Státní energetické koncepce ministr Ambrozek.

Poznámky:
1) Usnesení vlády může být zrušeno výhradně jiným usnesením vlády, což se v uvedených případech nestalo. Usnesení vlády jsou závazná (bez časového omezení) pro všechna ministerstva a ostatní ústřední orgány státní správy. Řídit se jimi tedy musí i Český báňský úřad. Jedno z usnesení (č. 444/1991) mimo jiné ukládá ministerstvu pro hospodářskou politiku a rozvoj (povinnost přešla na ministerstvo průmyslu a obchodu) vycházet z omezení stanovených územních limitů těžby hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi při koncipování státní energetické politiky do roku 2005, která byla v době schvalování usnesení aktuálně připravována. Územní limity následně respektovala také Energetická politika ČR z roku 2000, počítá s nimi také Státní energetická koncepce do roku 2030, schválená letos v březnu.

  2) Se zachováním územních limitů těžby hnědého uhlí počítá Státní politika životního prostředí, Surovinová politika ČR, Státní energetická koncepce a územně plánovací dokumentace velkých územních celků Severočeské hnědouhelné pánve a Karlovarsko – chebské aglomerace (jako konsensuální výsledek jednání územních samospráv krajů, obcí a veřejnosti o budoucím funkčním využití a prostorovém uspořádání území).

  ZDROJ:www.env.cz

  Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

  Další články
  Podněty ZmapujTo


  Neboj se zeptat Kam s ním?
  Mohlo by vás také zajímat
  Naši partneři
  Složky životního prostředí