zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Investice do životního prostředí

13.01.2005
Obecné
Odpady
Investice do životního prostředí
Na počátku 90. let patřilo Česko k největším znečišťovatelům v Evropě. Investice do zlepšení životního prostředí se za posledních patnáct let pohybovaly od 6 do 40 miliard korun ročně. V prvních letech po pádu komunismu se nejvíce investovalo zejména do odsíření elektráren. Později začaly stoupat investice do ochrany vod.

Produkce emisí na obyvatele a jednotku HDP v České republice dosud převyšuje průměr Evropské unie, nicméně v absolutních číslech jejich množství silně klesá - například produkce oxidu siřičitého a prachu je na zhruba 12 % produkce v roce 1990, oxidy dusíku klesly na polovinu. Rovněž se zlepšila čistota vod. Znečištění organickými nebo nerozpustnými látkami se od roku 1990 snížilo o více než 90 procent. Nejhorší jakost vody byla loni zaznamenána v Bílině pod chemičkami Chemopetrol v Litvínově a ústeckou Spolchemií.

Množství komunálních odpadů za posledních patnáct let stále roste: v roce 2003 byla roční produkce 460 kilogramů odpadů na obyvatele, což je hodnota srovnatelná s Rakouskem nebo Německem. Celkové množství odpadů se naopak snižuje - podle statistik byla celková produkce odpadů v roce 1995 kolem 66,3 milionech tun, vloni pouze 35,9 milionu tun.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí