zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

FNM žaluje otrokovickou firmu

14.01.2005
Geologie
FNM žaluje otrokovickou firmu

Moderátor (Jaromír Šallé):
Fond národního majetku žaluje otrokovickou společnost Toma o 120 milionů korun. Firma měla podle obžaloby v roce 1995 neoprávněně vyfakturovat 120 milionů korun za likvidaci dvou skládek a areálu firmy. Toma Otrokovice jakékoliv pochybení odmítá.

Areál Tomy byl v centru Otrokovic ekologickou bombou. Povodeň v roce 1997 ale navzdory očekávání životní prostředí výrazně nepoškodila. O dva roky dříve totiž Fond národního majetku rozhodl o likvidaci dvou nejrizikovějších skládek.

Petra Krainová, mluvčí Fondu národního majetku:
Toma vyfakturovala dalších 120 milionů za sanaci lokalit, které do té smlouvy zahrnuty nebyly.

Telefonuje Miroslav Ševčík, předseda představenstva Toma Otrokovice:
Všechny práce se sanací kontroloval Fond národního majetku a jejich supervizoři. Je zapotřebí dále zdůraznit, že všechna výběrová řízení na likvidaci skládky prováděl Fond národního majetku.

Fond chce po Tomě vrátit 120 milionů korun a proto podal žalobu. V ní například uvádí nezákonné vyplacení 118 milionů korun za likvidaci skládky dceřiné firmy Lepot.

Telefonuje Miroslav Ševčík, předseda představenstva Toma Otrokovice:
Považuji tuto žalobu za naprosto absurdní ze strany Fondu národního majetku, když u všech kroků byl a všechno schvaloval.

V roce 1995 byl členem představenstva i současný starosta Otrokovic Stanislav Myšák. Ke sporu se ale dnes odmítl vyjádřit. Případné pochybení svých zaměstnanců prověřuje i Fond národního majetku.

Petra Krainová, mluvčí Fondu národního majetku:
Pokud by došlo k potvrzení podezření z trestného činu, pak je to plně v kompetenci orgánů činných v trestném řízení.

Rozsáhlý průmyslový areál nechal ve 30. letech minulého století postavit Tomáš Baťa. Dnes v něm má sídlo více než sto firem.

Zdroj: Česká televize

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí