zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český les bude chráněnou krajinnou oblastí

14.01.2005
Příroda
Český les bude chráněnou krajinnou oblastí

V České republice vznikne v pořadí již pětadvacátá chráněná krajinná oblast – CHKO Český les. Rozhodla o tom dnes na návrh Ministerstva životního prostředí vláda, která tak splnila jeden z bodů svého programového prohlášení. Pro praktickou existenci této CHKO je ještě nutná novela zákona o ochraně přírody, která umožní vznik Správy Chráněné krajinné oblasti.

„Potěšilo mě, že ministři hlasovali pro vznik nové chráněné krajinné oblasti jednomyslně. Důležitý byl bezesporu vstřícný postoj Plzeňského kraje i obcí - vytvoření chráněného území podporují a na přípravě návrhu se podílely. Přinese jim zvýšení turistického ruchu i zaměstnanosti. Zkušenosti jasně ukazují, že lze efektivně skloubit ochranu unikátní přírody a s potřebným rozvojem území. My si uvědomujeme, že ochranu přírody není možné dlouhodobě zajistit bez pomoci lidí, kteří v daném území žijí a věnujeme proto jednání s obcemi velkou pozornost,“ komentuje dnešní  rozhodnutí vlády ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

CHKO Český les má rozlohu 470 kilometrů čtverečních, které jsou z 80 % pokryty lesem. Zahrnuje nejcennější území příhraničního pásu hor Českého lesa. Do roku 1990 ležela velká část území CHKO v hraničním pásmu, a tím byla veškerá hospodářská činnost v této oblasti omezena. Na řadě míst se zachovaly původní cenné bučiny, vzácná rašeliniště s porosty borovice blatky či pestré květnaté louky a pastviny. Žije tu ohrožená vydra říční, tetřívek obecný, rys ostrovid či bobr evropský. Na druhé straně hranic navazují německá velkoplošná chráněná území.

CHKO je odstupňovaná do čtyř zón, jimiž se určují limity hospodaření. Zastavěná území obcí leží ve čtvrté, tedy nejmírnější zóně.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí