zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstavu Budoucnost bez jedů budou moci navštívit lidé v Jihlavě

17.01.2005
Chemické látky
Výstavu Budoucnost bez jedů budou moci navštívit lidé v Jihlavě

JIHLAVA - Výstavu Budoucnost bez jedů, která je součástí stejnojmenné kampaně sdružení Arnika, budou moci zájemci navštívit v Jihlavě, kde bude v době od 17.ledna do 28.ledna 2005 vystavena na adrese Tolstého 15 (vedle kina Sokol a zimního stadionu) v 1. patře.

Výstava se věnuje problematice toxických látek jako jsou rtuť, dioxiny, pesticidy, polychlorované bifenyly, PVC a další látky, které ohrožují život moderního člověka. Lidé se na výstavě dozvědí jak tyto látky vznikají, jak se dostávají do životního prostředí, jak působí na zdraví člověka a jak se lze tomuto působení bránit, respektive mu předejít. Výstavu pořádá paní Mgr. Bohuslava Kolmanová z odboru životního prostředí Magistrátu města Jihlavy ve spolupráci se sdružením Arnika.

V rámci výstavy mohou občané připojit své podpisy pod petici Budoucnost bez jedů II., která požaduje snížení zátěže životního prostředí a zdraví lidí toxickými látkami. Pod petici se podepsalo již na 8 000 občanů a zastupitelů českých a moravských měst a obcí.

Po ukončení výstavy v Jihlavě poputuje expozice do Vrchlabí, kde bude poskytnuta školám pod patronací KRNAPu.

Poznámky:
(1) Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - „Dioxiny v potravinách“)

(2) Polychlorované bifenyly (PCB) byly vyráběny od roku 1930 jako chemické látky pro průmyslové využití. Jsou to velice stabilní chlororganické látky. Nerozpouštějí se ve vodě, zato se vážou na tuky. Používaly se do transformátorových a kondenzátorových olejů, do barev, plastifikátorů, ale třeba také na propisovací papíry a do inkoustů. Dokonce i do rtěnek. Poté, co byl zjištěn jejich negativní vliv na lidské zdraví, byla v roce 1984 zakázána jejich výroba i v tehdejším Československu (v Chemku Strážské na Slovensku). Dodnes jsou přítomny především v transformátorech a kondenzátorech a jsou nejspíše nejproblematičtějšími látkami v odpadech. V již velice nízkých koncentracích poškozují hormonální a imunitní systém člověka. Lidé, kteří přicházeli pravidelně do styku s vysokými koncentracemi PCB onemocněli tzv. chlorakné, dysfunkcemi jater, měli dýchací potíže a řadu dalších zdravotních problémů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí