zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Opět zemětřesení v Turecku a Indonésii

25.01.2005
Obecné
Geologie
Opět zemětřesení v Turecku a Indonésii
              Silné zemětřesení zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi. Otřesy o síle 6,2 stupně Richtera zabily jednoho člověka, další je těžce zraněný. Vypukla panika, lidé prchali z domů v obavách před blížící se tsunami. Otřesy pocítili i v Acehu, který před měsícem vlny zničily.
Země se začala třást kolem třetí hodiny ráno místního času, v neděli večer středoevropského.

Po ostrově se ihned rozšířila panika. Lidé se báli, že na cestě k pobřeží je tsunami. Ve strachu utíkali i z  nemocnice, mnozí z nich si nesli kapačky apod. Do ulic musela vyrazit policie, která lidi uklidňovala.


Otřesy zasáhly také jižní pobřeží Turecka. Místní seismologové naměřili 5,5 stupně Richterovy stupnice, američtí odborníci říkají, že otřesy měly sílu 6,1 stupně.Otřesy byly cítit i na řeckých ostrovech  Rhodos a Kastelorizo (nejvýchodnější řecký ostrov, nedaleko pobřeží Turecka). Další menší zemětřesení okolo 4 st.Richterovy stupnice se událo dnes severně od řeckého ostrova Kerkyra, v oblasti Jónského moře, kde předminulý rok zasáhlo těžce řecký ostrov Lefkáda. 

Epicentrum zemětřesení, které se ozvalo krátce po půlnoci, bylo ve Středozemním moři. Během hodiny pak následovaly ještě čtyři menší následné otřesy.

 

ZDROJ: www.iDNES.czwww.pathfinder.gr, zpravodajství ČT, kráceno
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí