zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesům ČR hrozí žaloby za několik miliard

26.01.2005
Les
Lesům ČR hrozí žaloby za několik miliard
Žaloby až za pět miliard korun mohou hrozit státnímu podniku Lesy ČR od těžebních firem za náhradu škody a ušlý zisk. EURO OnLine to potvrdil šéf Odborového svazu dřevo–lesy–voda (OSD) Rudolf Kyncl. „Ministr Jaroslav Palas si je toho dobře vědom," upřesnil šéf OSD. Důvodem je obchodní politika Lesů ČR a lednové plošné vypovězení smluv lesním firmám s tím, že jsou neplatné.

„Žalobu na státní podnik každopádně do 25 dnů podáme. V současnosti ji zpracovává tým našich právníků. O náhradu škody, která nám v souvislosti s případem vznikla, Lesy ČR zažalujeme. Ekonomové na tom pracují," řekl EURO OnLine Václav Šebek, generální ředitel CE WOOD, největší lesnické firmy v Česku. Kauza se týká 27 smluv CE WOOD na různých územích ČR. Šebek zdůraznil, že kdyby jeho společnost na den zastavila svou činnost, ušlý zisk by přesáhl 6 milionů korun.

Krajský soud v Hradci Králové minulý týden potvrdil platnost smluv, které CE WOOD uzavřela s Lesy ČR. „Lze předpokládat, že stejného rozhodnutí dosáhnou i další obchodní partneři Lesů ČR. Žaloby na státní podnik budou podávat naši jednotliví členové, může se jednat o desítky firem," uvedl prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAP) Josef Horák.

Zpochybňování smluv minulý týden v předběžném opatření zastavil i Antimonopolní úřad. Státní podnik však může proti jeho rozhodnutí podat rozklad.

Dnes ve třináct hodin začíná před ministrstvem zemědělství demostrace, na které se čeká účast až 2500 pracovníků lesnických firem.

Miroslav Tryner
Zdroj: Euro

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí