zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fond národního majetku za 11 měsíců skončí

27.01.2005
Obecné
Fond národního majetku za 11 měsíců skončí
Je téměř vyprodáno. Prodej státního majetku a podílů ve strategických podnicích se přiblížil ke konci.
Ministr financí Bohuslav Sobotka proto dnes navrhne vládě, aby na konci letošního roku ukončil činnost Fond národního majetku (FNM). "Historická role fondu se naplnila. K privatizaci už toho moc nezbývá, a tak je vlastně přirozený konec fondu," řekl mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman.

Fond národního majetku (FNM) založil stát v roce 1991 jako agenturu, která měla za úkol postupně rozprodat do soukromých rukou státní majetek někdejšího socialistického Československa.
Pod správu fondu byly převedeny tisíce podniků i provozoven - od sídlištních samoobsluh až po severočeské hnědouhelné pánve.
Drobné provozovny byly prodány na začátku 90. let v takzvané malé privatizaci v přímých dražbách. Stát za ně celkem utržil 34 miliard korun, úroky z těchto peněz vydělaly dalších 15 miliard.
Zbývající společnosti nebo státní podíly v nich se dodnes prodávají ve velké privatizaci. Do konce roku 2003 tento prodej vydělal státu 498 miliard korun.
Podle dosud poslední výroční zprávy FNM za rok 2003 utržil stát v obou privatizacích přes půl biliónu korun. Většinu z nich už také utratil.
pomoc přírodě i státní pokladně
Výnosy z malé privatizace jsou po celou dobu chráněny zvláštním zákonem. Peníze mohly směřovat pouze na restituční náhrady, do školství nebo na životní prostředí. Na tomto speciálním účtu zbývá poslední miliarda.
Pro utrácení 500 miliard z velké privatizace žádná speciální pravidla neplatí. Stát peníze průběžně používal podle momentální potřeby.
Nejvíce peněz, přes 73 miliard (stav ke konci roku 2003), převedl FNM do Státního fondu dopravní infrastruktury. Dalších 30 miliard dostal Státní fond rozvoje bydlení.
Přes 20 miliard odvedl fond na oddlužení jiných státních podniků, další miliardy spolklo oddlužení bank.
Více než 17 miliard bylo použito na odstraňování starých ekologických škod.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí