zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti se dozví o Budoucnosti bez jedů

03.02.2005
Chemické látky
Děti se dozví o Budoucnosti bez jedů

KRKONOŠE – Výstava Budoucnost bez jedů, která je součástí stejnojmenné kampaně sdružení Arnika, putuje v těchto dnech  po krkonošských základních a středních školách. Putování organizuje ve spolupráci s Arnikou Daniel Bílek z Krkonošského národního parku. Výstava navštíví školy ve Vrchlabí, Jilemnici, Lomnici nad Popelkou, Rokytnici nad Jizerou a v dalších městech (1).

Výstava se věnuje problematice toxických látek jako jsou rtuť, dioxiny, pesticidy, polychlorované bifenyly, PVC a další látky, které ohrožují život moderního člověka. Děti se prostřednictvím výstavy dozvědí jak tyto látky vznikají, jak se dostávají do životního prostředí, jak působí na zdraví člověka a jak se lze tomuto působení bránit, respektive mu předejít.

Součástí expozice pro dospělou veřejnost je také petice Budoucnost bez jedů II., která požaduje snížení zátěže životního prostředí a zdraví lidí toxickými látkami. Pod petici se podepsalo již na 8 000 občanů a zastupitelů českých a moravských měst a obcí.

Poznámky:

(1)    Putování výstavy Budoucnost bez jedů:

31.1. ZŠ Školní Vrchlabí od 31.1. 10 hodin do 31.1. odpoledne

1.2. ZŠ Husitská Nová Paka od 31.1. odpoledne do 1.2.

odpoledne

2.2. ZŠ Komenského Nová Paka  od 1.2. odpoledne do 2.2. 14 hodin

3.2. ZŠ Studenec od 2.2. 14 h do 7.2. ráno

7.2. ZŠ Komenského Jilemnice od 7.2. ráno do večera 7.2.

8.2. ZŠ Roztoky u Jilemnice  od rána  8.2. do 14 hodin 8.2.

9.2. ZŠ Lomnice n.Pop. od  8.2. 14 hodin do 10.2. 7 hodin

10.2. ZŠ Rokytnice n. Jiz. od 10.2. 8 hodin do 10.2. 14 hodin

11.2. Gymnázium Vrchlabí od 10.2. 14 hodin do 11.2. 12hodin

(2)    Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - „Dioxiny v potravinách“)

(3)    Polychlorované bifenyly (PCB) byly vyráběny od roku 1930 jako chemické látky pro průmyslové využití. Jsou to velice stabilní chlororganické látky. Nerozpouštějí se ve vodě, zato se vážou na tuky. Používaly se do transformátorových a kondenzátorových olejů, do barev, plastifikátorů, ale třeba také na propisovací papíry a do inkoustů. Dokonce i do rtěnek. Poté, co byl zjištěn jejich negativní vliv na lidské zdraví, byla v roce 1984 zakázána jejich výroba i v tehdejším Československu (v Chemku Strážské na Slovensku). Dodnes jsou přítomny především v transformátorech a kondenzátorech a jsou nejspíše nejproblematičtějšími látkami v odpadech. V již velice nízkých koncentracích poškozují hormonální a imunitní systém člověka. Lidé, kteří přicházeli pravidelně do styku s vysokými koncentracemi PCB onemocněli tzv. chlorakné, dysfunkcemi jater, měli dýchací potíže a řadu dalších zdravotních problémů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí