zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU prohrává, vsadí vše jen na růst

04.02.2005
Obecné
EU prohrává, vsadí vše jen na růst
Evropa se pokouší nahradit proklamaci, že se její ekonomika stane do roku 2010 nejvýkonnější na světě, realističtějším programem. Sliby o vymizení nezaměstnanosti či předběhnutí Spojených států formulované státníky v Lisabonu v roce 2000 mění za jinou strategii.
Šéf Evropské komise José Barroso včera řekl, že peníze i reformní kroky chce soustředit na růst ekonomiky a zaměstnanost. Proto v Lisabonské agendě navrhl změny: investice do sociální oblasti a ekologie počkají. Proč? Kvůli šesti miliónům nových pracovních míst a růstu o tři procenta HDP ročně.
Komise přitom vychází z nepříjemných faktů. Evropská ekonomika přidává na výkonnosti ještě o jedno procento méně než v minulé dekádě. Nezaměstnanost roste. Motivace Evropanů k podnikání je poloviční než v USA. Výdaje z unijního rozpočtu jdou stále hlavně na zemědělské dotace, místo aby podpořily vědu a podnikání.
"Pokud unie uzná, že teď je hlavní oživení ekonomiky a zaměstnanost, do pěti let se ekonomika vzpamatuje," tvrdí Barroso.
Šéf komise nechce jen měnit desetiletku, jak se Lisabonské agendě přezdívá. Evropská komise hodlá připravit revizi legislativy důležité pro podnikatele. Změní se program REACH (měl přimět průmysl k přezkoušení chemikálií kvůli dopadům na lidské zdraví). Komise urychlí liberalizaci trhu se službami. "Musíme zajistit evropským podnikům maximální konkurenceschopnost, ne jim házet klacky pod nohy," uvedl Barroso.
Iniciativa Evropské komise, která postavila ekonomický růst nad sociální a ekologické otázky, má však politickou opozici. Frakce socialistů v parlamentu napadla Barrosův plán jako obrat od sociální Evropy. "Je to odklon od tradičních hodnot. Nesouhlasíme," řekl místopředseda socialistů Harlem Désir. Barroso to podle nich s revizí přehnal a zbytečně opouští sociální a ekologickou část.
Socialisté připravili vlastní program - skoro stejný jako původní Lisabonská agenda. "Není možné upustit od vytváření vysokých ekologických standardů," uvedl jiný místopředseda frakce Jan Marínus Wiersma.
Socialisté jsou druhou nejsilnější frakcí, která má 200 poslanců. Barroso bude muset svou revizi hájit v parlamentu, kde se spoléhá na hlasy pravicových politiků a liberálů. "Má pravdu. Je potřeba přesměrovat peníze na vzdělání a podnikání, ne na dotace a neúčinné sociální programy," řekl šéf liberálů Graham Watson.
"Na evropské scéně dojde ke střetu dvou světonázorů. Lisabon vznikl v době, kdy jedenáct zemí unie mělo levicovou vládu. Důraz se kladl na rovnoprávnost a sociální ochranu. Ekonomice to nepomohlo a unie nemá peníze," říká Katinka Baryschová z londýnského Centra pro evropskou reformu. "Teď je Evropa víc pravicová a Barroso je liberální ekonom."
Pro Barrosovu reformu bude klíčový summit EU v březnu. Ten musí okleštění Lisabonské agendy schválit.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí