zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlikvidují tisíce tun obrazovek

07.02.2005
Odpady
Zlikvidují tisíce tun obrazovek
Proseč - Tisíc tun vyřazených obrazovek ročně zlikviduje nově otevřený provoz firmy MKF Tony na recyklaci televizí a monitorů v Proseči na Chrudimsku. Provoz této firmy je ve východních Čechách vůbec první, který umí vrátit sklo z obrazovek zpět do oběhu.
"Jsem rád, že se celý projekt podařilo dotáhnout do konce. Mluvilo se o něm asi dva roky, ale teprve nedávno se společnosti podařilo získat všechna povolení a posudky," říká starosta Proseče Martin Novák. Ochránce přírody ovšem trápí doprava.
"Tisíc tun obrazovek za rok je dost," obává se Josef Cach ze Stanice ochrany přírody Pasíčka.
"Jestli mě počty neklamou, tak to je zhruba sto nákladních aut za rok. To není nijak zásadní nárůst dopravy," vyvrací obavy Novák.
"Já myslím, že všechny rozpaky můžu vyvrátit tím, že i posudek EIA potvrzuje, že náš projekt životní prostředí nijak neohrožuje," ubezpečuje jednatel firmy MKF Tony Karel Sodomka. Posudek EIA má přísná kritéria včetně oponentury, takže ho získají jen projekty, které přírodu skutečně ekologicky nezatíží. Firma se inspirovala ve Švýcarsku, které má s hospodařením s odpadem oproti České republice velký náskok.
"Před čtyřmi roky jsme ve Švýcarsku koupili speciální stroj, díky němuž je možné obrazovky likvidovat naprosto ekologicky," říká Sodomka.
Po pětiletém administrativním řízení MKF Tony loni získal rozhodující povolení od ministerstva životního prostředí spolu s posudkem, který dokládá, že provoz neohrožuje životní prostředí.
"Sklo, které tvoří polovinu váhy monitoru, po vyčištění představuje cennou surovinu pro výrobu nových obrazovek," vysvětluje Sodomka.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí