zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČSSD se barví do zelena

08.02.2005
Obecné
ČSSD se barví do zelena
Po lidovcích začal s předvolebními námluvami další člen vládní koalice - ČSSD. Zatímco křesťanští demokraté chtějí jít dál s opozičním modrým ptákem, sociální demokracie navazuje na sen svého minulého předsedy Vladimíra Špidly o rudo-zeleném spojenectví. Premiér Stanislav Gross si do kanceláře ve Strakově akademii pozval dva vysoké představitele Strany zelených. I když všichni účastníci schůzky říkají, že šlo o "obecnou" a "předběžnou" schůzku, zároveň nešetří větami o "perspektivních partnerech" a společných zájmech. Grossova pravá ruka Richard Dolejš pak rovnou mluví o "zelené nevěstě, jíž je třeba pomoci dospět". Takže strana, jejíž preference poskakují mezi dvěma a třemi procenty a proslula dlouhodobými vnitřními spory, začíná být v kurzu.

Sejdeme se u jezu

Na audienci k premiérovi vyslali zelení předsedu Jana Beránka a bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka. "Je to logický vývoj. Pan premiér nám řekl, že situace je taková, že si přeje, aby se zelení dostali do parlamentu. Možnosti koalic jsou omezené, a kdyby vstoupili zelení do sněmovny, vznikne pro ČSSD nový partner," popisuje Grossovy pohnutky člen předsednictva zelených Bursík. Jak námluvy vypadaly? "Mluvili jsme o společných tématech - trvale udržitelném rozvoji a větší účasti občanů na rozhodování," říká obecně předseda Beránek. A co projekty, které část ČSSD podporuje, ale které zeleným leží v žaludku? Například jezy na Labi. "Premiér to sám zmínil a řekl, že bude těžké přesvědčit některé sociální demokraty, že to není dobrý projekt. Nám vadí i další věci, jako zákon ministryně Emmerové o pokusech na zvířatech nebo poslankyně Orgoníková a její zákon o dálnicích. Také nám vadí, že vláda ve svém programovém prohlášení slíbila ekologickou daňovou reformu, a slib nesplnila. Budeme se ale dál scházet a mluvit o tom," říká Bursík.
Zprávy z tábora ČSSD nicméně naznačují, že sociální demokraté mají o případného koaličního partnera vážný zájem (nebo o jeho voliče) a chtějí některé své postoje změnit. Ukázalo se to na programové konferenci nejsilnější vládní strany, která se odehrála poslední lednový víkend. ČSSD přijala nové programové teze z pera premiérova poradce Oty Novotného, mezi nimiž jsou i poměrně odvážné ekologické návrhy. "Stavíme se negativně k záměru budovat systém průplavů Dunaj - Odra - Labe," zní jeden z bodů a jiný zase plánuje zavést ekologické daně. A k zeleným jako budoucím vhodným spojencům se paradoxně hlásí i ti členové sociální demokracie, kteří bojují právě za projekty jako jezy na Labi. "Strana zelených je naším spojencem, máme společné zájmy," říká bez váhání teplický poslanec Vlastimil Aubrecht, známý urputným bojem právě za labské vodní dílo. "Měli by jen přestat přehánět," dodává poslanec. "Třeba právě jezy jsou zcela ekologický projekt."

Kdo umí hrát na LiRu

"Za stávajícího příklonu lidovců k ODS a hrozícího krachu Unie svobody jsou zelení pro ČSSD jediným možným koaličním spojencem. Samozřejmě, pokud se dostanou do parlamentu. A ČSSD má zájem, aby se tam dostali," říká šéf Úřadu vlády Aleš Šulc, který bude podle svých slov "styčným důstojníkem" pro další vyjednávání zelených a Grosse. Ještě jasněji to formuluje šéf středočeské ČSSD a Grossův blízký spolupracovník Richard Dolejš. "Lidovci jsou prostitutkou a podle toho bychom se k nim mohli chovat," citoval deník Právo Dolejšův výrok na adresu koaličního partnera napsaný ve zprávě pro krajskou konferenci středočeské ČSSD. "Pokud se nezmění Kalouskovo chování, je přece logické, že se sociální demokracie po-ohlédne do budoucna jinde, nebo počká, až budoucí nevěsty překročí pětiprocentní hranici," píše Dolejš. "My bychom neměli nechávat věci náhodě a měli bychom případně nové nevěstě pomoci s uspíšením plnoletosti. A vůbec by mi nevadilo, kdyby ta nevěsta byla zelená." Jak si středočeský lídr tuto "pomoc v dospívání" představuje konkrétně, se však Respektu nepodařilo zjistit, protože nebral mobilní telefon, ani neodpovídal na textové zprávy. A neřekl to ani předseda vlády na zmíněné schůzce s dvojicí Beránek - Bursík. Jisté ovšem je, že se nechystá zopakovat plán Vladimíra Špidly, který se marně snažil ekostranu dostat do sněmovny snížením hranice pro vstup do dolní komory z pěti na tři procenta.
Schůzka ve Strakově akademii posílila zeleným sebevědomí. "Poslední dobou registrujeme zvýšený zájem, protože posilujeme," pochvaluje si předseda Beránek. Kdo má zájem a jak posilují, když preference nepřekračují čtyři procenta, nechce předseda příliš upřesňovat. "Jednání jsou v počátečním stadiu," říká. "Rozhodně je o nás zájem pro předvolební koalice. Liberálové z okruhu senátního Klubu otevřené demokracie například zvažují, že vytvoří liberálně-zelené spojenectví." Do čela tomuto plánu by se rád postavil další politický trpaslík, Liberální reformní strana (LiRa). "Budeme se snažit o spojení liberálních stran doplněné právě o zelené," říká předseda LiRy Milan Hamerský. "Můžeme se opírat o podporu veřejně známých lidí, např. exprezidenta Václava Havla." Právě podporu bývalého prezidenta si zelení vysvětlují jako jeden z důkazů jejich rostoucího vlivu. "Naši zástupci byli pozváni nejen do Strakovy akademie, ale poté i na setkání s Václavem Havlem," říká místopředsedkyně zelených Jana Ulbrychová. "Naše cena stoupá."

Silvie Blechová
Zdroj: Respekt

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí