zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studie lesoparku byla oceněna

11.02.2005
Les
Studie lesoparku byla oceněna

Třebíč se v loňském roce zúčastnila soutěže o nejoriginálnější architektonické návrhy řešení veřejných prostranství, budov a interiérů ve veřejné správě. Ocenění za druhé místo se studií lesoparku Hrádek přebrali nedávno v Praze její autoři – mladí brněnští architekti Zbyněk Musil a Lukáš Pecka za účasti radního Petra Ondráčka a referenta odboru rozvoje a územního plánování MěÚ Lubora Herzána...

"K účasti v soutěži, pořádané Společností Petra Parléře a British American Tobacco, bylo osloveno dvě stě měst, z nichž se přihlásilo čtyřiatřicet," uvádí ve své zprávě mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík. Komise architektů na prvním místě ocenila Nepomuk (úprava plochy náměstí), na druhém Nové Město nad Metují (centrum města „Rychta“) společně s Třebíčí a třetí pozici obsadila Orlová (regenerace panelových sídlišť).

     Lesopark Hrádek propojuje dvě části lokality zapsané na seznam UNESCO – Židovskou čtvrť a Židovský hřbitov. "Kromě toho tvoří Hrádek významnou rekreační zónu mezi historickým jádrem a severovýchodním sektorem sídlišť a jeho zeleň je významnou součástí systému ekologické stability města," informuje dále mluvčí. Cílem je urbanistické řešení zapojení do kontextu města a detailnější řešení vlastního území.

     Studie, která přinesla oběma architektům šedesátitisícovou odměnu, je nyní vystavena v prostorách radnice. Pokud by někdy došlo k realizaci oceněného návrhu, dočkali bychom se kromě bohatě zelené aleje, kterou tvůrci nazývají jakýmsi "kolíčkem na prádlo", moderního kulturního objektu v místě dnešního málo vzhledného domu dětí a mládeže, lehké zastřešení by doplnilo Masarykovu vyhlídku, k níž by se dalo dojít novým, strmým schodištěm, a dalších úprav, které by znamenaly téměř klidový ráj nad městem.

     V této chvíli jde opravdu jen o studii, ale kdoví? Okolí Hrádku k podobným cílům přímo vybízí...

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
Ukliďme Česko
23
9. 2017
23.9.2017 - Festival, slavnost
Brno
10
10. 2017
10-12.10.2017 - Konference
Milovy - Sněžné
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí