zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Po havárii zůstala ropná jezera

14.02.2005
Havárie
Po havárii zůstala ropná jezera
Čáslav - Nebýt mrazivého počasí, mohli by si obyvatelé žijící v okolí nedávné havárie ropovodu Družba na Kutnohorsku připadat jako v některé z ropných velmocí Arabského poloostrova. Na místě, kde před čtrnácti dny prasklo v podzemí potrubí, zůstává stále několik ropných jezírek. S jejich likvidací pomáhají i kutnohorští hasiči, kteří nasadili unikátní technologii. "Tekutina se odsává pomocí čerpadel do speciálního přívěsu, kde se ropná látka oddělí od vody. Voda jde poté přes filtra vytéká čistá. Ropná látka se dává do zvláštních kontejnerů," vysvětlil inspektorLuboš Kovanda z kutnohorské hasičské základny.
Na místě havárie jsou po 24 hodin denně v provozu tři mobilní sanační stanice. Podle náměstka krajského hejtmana Viléma Žáka, který byl včera lokalitu obhlédnout, potrvá očista oblasti minimálně rok, protože bylo zasaženo horninové podloží. "Vyčíslit náklady na kompletní sanaci nyní nelze, ale rozhodně se bude jednat o desítky milionů," uvedl Žák.
Zatímco náměstek hejtmana včera ocenil organizaci i profesionální zvládnutí sanačních prací, starosta nedaleké obce Žáky Milan Tajčovský má jiný názor. "Všechny státní instituce bych zrušil," prohlásil. Úřady podle něj měly více dohlížet na obnovu zničené krajiny - a také lépe informovat znepokojené obyvatele v okolí havárie. Starosta se navíc obává, že i přes všechna optimistická prohlášení odborníků byly zasaženy spodní vody.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí