zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město má ke spalovně výhrady

21.02.2005
Odpady
EIA
Město má ke spalovně výhrady
Hradec Králové - Poblíž opatovické elektrárny by se měla nákladem 2,5 miliardy korun vybudovat spalovna odpadů. Ročně se jich zde má v první etapě spálit 96 tisíc tun. Tento záměr vyvolal protesty řady okolních obcí...
Výhrady má i město Hradec Králové. Náměstkyně primátora Pavla Finfrlová uvedla, že zatím není dokončena studie EIA, tedy vlivu stavby na životní prostředí. K tomu byla vypracována dokumentace, k níž v první fázi byla spousta připomínek, a proto ji ministerstvo vrátilo k přepracování. Vážné připomínky měl i Hradec Králové, když ho hlavní zpracovatel vůbec neuvedl jako účastníka řízení.

"Proti tomu jsme se ohradili a ministerstvo nám vyhovělo. Byla rozeslána druhá verze a opět jsme nebyli účastníky řízení. Protestovali jsme, dokumentace nám byla zaslána a zveřejnili jsme ji."
Inženýrka Finfrlová je expertkou na ekologii. Zdůrazňuje, že město má ke spalovně spoustu vážných výhrad.
"Nelíbí se nám, že nebyly vzaty v úvahu připomínky obcí a také že dokumentace nebyla zpracována ve variantách, jak to zákon vyžaduje. Kritizujeme rovněž, že není vyřešena dopravní situace spalovny. Zásadní připomínka se ale týká manipulace se zbytky spálených odpadů, což má být až 30 000 tun škváry a popela ročně." Dodává, že o spalování odpadů v ČR je velký zájem ze zahraničí, což by ale znamenalo další nárůst popela a škváry, které by zůstaly u nás. Je také přesvědčena, že navržená verze a zejména skládkování odpadů spalovny mezi obcemi Bukovina a Dříteč by byly výrazným zásahem do krajiny v okolí Hradce.
Zřejmě na přelomu února a března by měl být k problematice spalovny dokončen posudek EIA a mělo by dojít k veřejnému projednání záměru.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí