zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V M. Boleslavi chtějí účinněji odstraňovat z ulic vraky aut

21.02.2005
Odpady
V M. Boleslavi chtějí účinněji odstraňovat z ulic vraky aut
Městská policie v Mladé Boleslavi chystá účinnější systém, jak snížit v ulicích města počet vraků automobilů. Místo zdlouhavého zjišťování majitelů nepojízdných aut nechají vozidla odtáhnout na odstavné parkoviště  a pokud se majitel do dvou měsíců nepřihlásí, skončí vůz na vrakovišti. Tuto praxi hodlají strážníci uplatňovat již při jarním čištění ulic. Novinářům to dnes řekl náčelník městské policie Jaromír Pumr. 

Až dosud strážníci lepili na vraky samolepky s výzvou majitelům, aby auto znovu uvedli do provozu nebo likvidovali. Z ulic odstraňovali jen skutečně odstrašující příklady, u kterých nedohledali majitele, což bylo kolem 30 aut ročně. S novým systémem by mohli strážníci odstranit ročně 100 až 200 vozů.

Od minulého týdne již oblepili asi 40 nepojízdných aut s výzvami majitelům. Tato vozidla skončí na odstavném parkovišti a jejich seznam bude vyvěšen na úřední desce magistrátu. Pokud se majitelé přihlásí v dvouměsíční zákonné lhůtě na městské policii, zaplatí jako dosud pokutu do 1000 korun. V opačném případě vůz skončí na vrakovišti a majitel může platit až desetitisícové pokuty.

Změna vychází podle Pumra z novelizace zákonů o pozemních komunikacích a o odpadu, které již umožňují označit jako vrak i auta s prošlou registrační značkou. Takových vozů je podle Pumra v ulicích města mnoho, a to především Škody 120 i staré  zahraniční vozy. Je to podle něj také většinou chybou majitelů, kteří nepojízdná auta neodhlásili z evidence.    

Majitel vraku může situaci včas řešit tím, že vůz odhlásí z evidence a prokáže jeho legální likvidaci. Může také podat na odboru dopravy čestné prohlášení, že vůz rozebere na náhradní díly nebo vůz vyřadit z provozu na neomezenou dobu, pokud nechá deponovat jeho registrační značku na dopravním odboru. V každém případě ale musí zajistit, aby vůz zmizel z ulic.

 

Zdroj: Autodoplnky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí